ksanna
Posty: 140
Rejestracja: wtorek 17 lut 2009, 23:48

Łączenie księgozbioru

czwartek 09 mar 2017, 12:52

Czy jest możliwość połączenia dwóch baz - szkoły podstawowej i likwidowanego gimnazjum? Gimnazjum całość księgozbioru w bazie, szkoła podstawowa ok. 2/3. Czy ktoś umie mi coś konkretnie odpowiedzieć - ciężko mi jakoś wyobrazić sobie połączenie baz, (np. książki o tych samych numerach inwent.). Będę wdzięczna za wszelkie podpowiedzi i podzielenie się Waszymi opiniami.

Kuba
Posty: 43
Rejestracja: czwartek 08 sty 2015, 12:34

Re: Łączenie księgozbioru

czwartek 09 mar 2017, 17:17

ksanna pisze:Czy jest możliwość połączenia dwóch baz - szkoły podstawowej i likwidowanego gimnazjum? Gimnazjum całość księgozbioru w bazie, szkoła podstawowa ok. 2/3. Czy ktoś umie mi coś konkretnie odpowiedzieć - ciężko mi jakoś wyobrazić sobie połączenie baz, (np. książki o tych samych numerach inwent.). Będę wdzięczna za wszelkie podpowiedzi i podzielenie się Waszymi opiniami.
Połączenie baz jest możliwe. Wymaga to co prawda trochę pracy, ale możemy to zrobić :)
Wszystkich szczegółów udzieli MOL :)

ksanna
Posty: 140
Rejestracja: wtorek 17 lut 2009, 23:48

Re: Łączenie księgozbioru

piątek 10 mar 2017, 10:11

Połączenie baz jest możliwe. Wymaga to co prawda trochę pracy, ale możemy to zrobić :)
Wszystkich szczegółów udzieli MOL :)
Bardzo dziękuję za odpowiedź. A może ktoś ma jakieś doświadczenia w tym temacie?

Hanka1000
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek 14 maja 2012, 14:05

Re: Łączenie księgozbioru

środa 20 wrz 2017, 10:44

Niewiele na forum jest informacji na temat łączenia bibliotek a przecież to jest chyba bardzo częsty problem, bo księgozbiór z likwidowanych bibliotek przewaznie wyląduje w podstawówce? Ja średnio sobie wyobrażam ten proces, bo jak to bedzie praktycznie? ksiązki z gimnazjum będą miały nowy numer i pieczątkę ? numer kolejny z inwetarza podstawówki? podobnie z w Molu?
Proszę Was o jakieś wskazówki...

eja
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 08 sty 2019, 15:02

Re: Łączenie księgozbioru

wtorek 08 sty 2019, 15:08

Witam
Dołączam się do pytania. Czy mogę prosić o pomoc w sprawie łączenia dwóch bibliotek gimnazjum i szkoły podstawowej? A dokładnie ksiąg inwentarzowych? Jak wykazać stan finansowy obu bibliotek?

EMT
Posty: 315
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: Łączenie księgozbioru

wtorek 08 sty 2019, 20:36

Zastanawiałam się nad tym w zeszłym roku. Ponieważ u nas (byłe gimnazjum) księgozbiór jest mniejszy, gotowe byłyśmy nawet dodać do numerów literkę "g" (lub inną), żeby nie ubytkować, a potem nie dopisywać całości. Po prostu byłoby więcej ksiąg. Zresztą i tak mamy odrębne na podręczniki dotowane. Po połączeniu baz nasze księgi zamknęłybyśmy i już wszystko wpisywałybyśmy w jednych.
Pomysł "urodził się" dlatego, że przejęłyśmy do naszego budynku klasy szóste oraz siódme, a lektury i podręczniki dla nich znajdowały się w tamtej bibliotece.
Na szczęście do tego połączenia baz nie doszło, chociaż "stan zastany" kosztuje nas sporo pracy. Utworzyłyśmy dodatkowe księgi dla przejętych lektur i podręczników, w książki wpisałyśmy numery (bez cen i dowodów wpływu - żeby tylko można było je wypożyczać).
Ostatnio zmieniony środa 09 sty 2019, 19:41 przez EMT, łącznie zmieniany 1 raz.

eja
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 08 sty 2019, 15:02

Re: Łączenie księgozbioru

środa 09 sty 2019, 13:10

Dziękuje za odpowiedz

EMT
Posty: 315
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: Łączenie księgozbioru

piątek 11 sty 2019, 22:03

Radzę przed decyzją o połączeniu księgozbiorów poznać stan tego drugiego. Na szczęście takie sprawy u nas toczą się dość wolno, więc miałam na to czas. Okazało się, że tam nie wprowadzano do MOL-a podręczników dotowanych co najmniej od dwóch lat, w księdze głównej też są również takie kwiatki - braki, a ubytki w programie komputerowym mają się nijak do ich rejestru. Czy wyobrażacie sobie na przykład skontrum po scaleniu takich baz? A i w ogóle jakąkolwiek odpowiedzialność za ten bałagan?

zanja
Posty: 57
Rejestracja: piątek 05 sty 2007, 12:06

Re: Łączenie księgozbioru

wtorek 15 sty 2019, 09:51

Witam. Moja biblioteka kilka lat temu została połączona z inną. Pisałam wtedy do MOL czy można połączyć księgi i odpisali mi wtedy, że nie ma takiej możliwości. Więc zostawało mi albo przepisanie jednej księgi do drugiej (ale to było bardzo dużo książek) albo tak jak zrobiłam, oznaczyłam literką drugą księgę i już do niej nic nie wpisywałam. Fakt są cztery księgi, ale nie wiedziałam wtedy jak to ugryźć.

kamilla250
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 18 mar 2019, 14:55

Re: Łączenie księgozbioru

poniedziałek 18 mar 2019, 15:01

W tym roku szkolnym połączyliśmy dwa księgozbiory: skomputeryzowany w całości w Mol Net+ likwidowanego gimnazjum i w połowie wpisany do Mola Optivum szkoły podstawowej.
W razie pytań służę pomocą.

Lidia11
Posty: 38
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 17:05

Re: Łączenie księgozbioru

wtorek 24 wrz 2019, 10:55

Przejmuję bibliotekę po gimnazjum i dostałam polecenie skomputeryzowania biblioteki w szkole podstawowej. Próbuję to ogarnąć.
Pomyślałam, że założę osobną księgę główna dla książek z gimnazjum a potem osobną dla szkoły podstawowej. Tylko nie wiem jak to będzie funkcjonowało w praktyce. Proszę o podpowiedź.

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: Łączenie księgozbioru

wtorek 24 wrz 2019, 11:23

Czy któryś ze zbiorów (biblioteki podstawowej lub gimnazjalnej) jest już skomputeryzowany, lub choć zaczęto komputeryzację?

andhis
Posty: 1
Rejestracja: sobota 28 wrz 2019, 23:07

Re: Łączenie księgozbioru

sobota 28 wrz 2019, 23:21

Witam
Moje panie bibliotekarki mają poważny problem przy połączeniu dwóch szkolnych bibliotek - dysponujemy dwoma osobnymi bazami danych w starym librusie i obecnie musimy strworzyć jednolitą bazę danych scalając obie bazy nowej wersji ebibli librusa.
Jaka powinna być struktura prowadzonych ksiąg aby nie wpisywać ich ponownie - dwa katlogi główne czy jeden, jeżeli jeden to co numerami inwentarzowymi, będą się dublować? Ce ze starymi kodami kreskowymi, czy w nowej bazie zostaną zachowane? Jakie inne mogą wyjść problemy? Nie jestem bibliotekarzem i kompletnie nie umię pomóc moim panią z biblioteki (też niestety nie mają doświadzenia w prowadzeniu komputerowej bazy bibliotecznej).

EMT
Posty: 315
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: Łączenie księgozbioru

poniedziałek 30 wrz 2019, 22:04

andhis pisze:
sobota 28 wrz 2019, 23:21
Witam
Moje panie bibliotekarki mają poważny problem przy połączeniu dwóch szkolnych bibliotek - dysponujemy dwoma osobnymi bazami danych w starym librusie i obecnie musimy strworzyć jednolitą bazę danych scalając obie bazy nowej wersji ebibli librusa.
Jaka powinna być struktura prowadzonych ksiąg aby nie wpisywać ich ponownie - dwa katlogi główne czy jeden, jeżeli jeden to co numerami inwentarzowymi, będą się dublować? Ce ze starymi kodami kreskowymi, czy w nowej bazie zostaną zachowane? Jakie inne mogą wyjść problemy? Nie jestem bibliotekarzem i kompletnie nie umię pomóc moim panią z biblioteki (też niestety nie mają doświadzenia w prowadzeniu komputerowej bazy bibliotecznej).
andhis - a kim Pani/Pan jest?

malgosiam52
Posty: 25
Rejestracja: czwartek 05 lis 2015, 20:55

Re: Łączenie księgozbioru

poniedziałek 27 kwie 2020, 14:59

Witam ,Drogie koleżanki i koledzy
Poradźcie mi proszę co zrobić. Dwa lata temu jako szkoła podstawowa otrzymaliśmy księgozbiór biblioteki gimnazjum.Aby nie przepisywać ksiąg dodałam literkę G do książek gimnazjalnych. Obecnie wpisuję całość księgozbioru do MOL NEt + . Pytanie co zrobić z księgozbiorem gimnazjalnym.?,Książki przestęplować ale co z numeracją? Jaka nadać kolejną według ksiąg czy pozostawić z literką G.?
Pozdrawiam

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 73 gości