Emwe
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 23 maja 2019, 20:58

Ograniczenie etatu bibliotekarza

niedziela 02 cze 2019, 12:06

Bardzo prosze o poradę. Pracuję w szkole podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi ( w tym roku byl jeden oddział).
W maju otrzymałam ograniczenie zatrudnienia na r. sz. 2019/2020 w bibliotece do 1/2 etatu - czyli 15 godzin (oraz proporcjonalnie zmniejszenie wynagrodzenia) w związku z wygaszeniem kształcenia w oddziałach gimnazjalanych - a raptem odchodzi jedna klasa gimnazjum - 15 osób.

Powołano się na art. 225 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. -Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017r., poz. 60) . Dodam, że w maju 2017r. otrzymałam pismo, że od września 2017r. staje się pracownikiem zatrudnionym na stanowisku nauczyciela bibliotekarza w ośmioletniej Szkole Podstawowej (wcześniej nasza szkoła stanowiła Zespół Szkół - SP+ gimn.). Posiadam umowę na czas nieokreślony. Jestem nauczycielem dyplomowanym.

W uzasadnieniu napisano, że w organizacji r. sz. 2019/2020 przewidywane jest dla mnie 15/30 godz. zajęć dydaktycznych, zgodnie z posiadanymi przeze mnie kwalifikacjami. W związku z brakiem możliwości uzupełnienia godzin dla zapewnienia pracy w pełnym wymiarze, propozycja jest uzasadniona.

Od września 2019 przybywa ponad 50 przedszkolaków. Szkoła liczy 200 uczniów. W tym roku szkolnym 2018/2019 miałam cały etat 30/30. Czy powyższe uzasadnienie jest zgodne z prawem?

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Ograniczenie etatu bibliotekarza

poniedziałek 03 cze 2019, 09:54

Z opinii prawnej:
Generalnie propozycja ograniczenia zatrudnienia, również w szkole podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi, które jeszcze funkcjonują do 31 sierpnia 2019 r. wymaga zgody nauczyciela. Dyrektor nie może jednostronnie ograniczyć zatrudnienie. Całkowite wygaszenie gimnazjów jest doskonałym kamuflażem do redukcji etatów. Niestety skoro w opisanym przypadku nauczyciel wyraził zgodę na ograniczenie etatu z 30 do 15 godzin, a zakładam, że tak było (podpisał dokument), nic nie można już zrobić. Gdyby nie wyraził zgody dyrektor nie mógłby ograniczyć etatu i musiałby przenieść nauczyciela w stan nieczynny również na podstawie art. 225 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017r., poz. 60). Na przeniesienie w stan nieczynny również można nie wyrazić zgody i wtedy można iść do sądu wskazując, że nie ma podstaw do reedukacji wymiaru zatrudnienia. Na przyszłość zachęcam do kontaktu z prawnikiem wcześniej. Gdyby nauczyciel nie wyraził zgodę na ograniczenie i na przeniesienie w stan nieczynny można byłoby dochodzić swoich praw w sądzie. Teraz jest trudne udowadnianie błędu w oświadczeniu woli wyrażenia zgody na ograniczenie zatrudnienia.

Emwe
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 23 maja 2019, 20:58

Re: Ograniczenie etatu bibliotekarza

poniedziałek 03 cze 2019, 19:22

Dziękuję bardzo Panie Juliuszu za odpowiedź.

simi
Posty: 9
Rejestracja: piątek 19 sie 2011, 20:00

Re: Ograniczenie etatu bibliotekarza

czwartek 13 cze 2019, 19:32

Podepnę się pod temat, prosząc o poradę.
Od lat miałam etat łączony- nauczyciela bibliotekarza i przedmiotowca. Obecnie jeszcze jestem na UDPZ. Dyr.szkoły nie kontaktował się ze mną, lecz poprosił moją koleżankę o przekazanie mi, iż od września będę miała etat wyłącznie z godzin przedmiotowych, zero bibliotecznych. Czy tak można? Czy potrzebna jest moja zgoda na tę zmianę?

EMT
Posty: 315
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: Ograniczenie etatu bibliotekarza

czwartek 13 cze 2019, 21:55

Wszystko zależy od tego, jak miałaś dotychczas sformułowaną umowę (na piśmie). Każda zmiana takiej (nawet aneksem) wymaga Twojej zgody.

Jacko
Posty: 685
Rejestracja: niedziela 18 mar 2007, 18:43

Re: Ograniczenie etatu bibliotekarza

poniedziałek 24 cze 2019, 13:26

simi pisze:
czwartek 13 cze 2019, 19:32
Podepnę się pod temat, prosząc o poradę.
Od lat miałam etat łączony- nauczyciela bibliotekarza i przedmiotowca. Obecnie jeszcze jestem na UDPZ. Dyr.szkoły nie kontaktował się ze mną, lecz poprosił moją koleżankę o przekazanie mi, iż od września będę miała etat wyłącznie z godzin przedmiotowych, zero bibliotecznych. Czy tak można? Czy potrzebna jest moja zgoda na tę zmianę?
W takiej sytuacji dyrektor może zaproponować przeniesienie na podstawie art. 18 KN na pensum 18/18 z dniem 1 września br. (zakładam, żę umowa jest na podstawie mianowania) ale tylko za zgodą nauczyciela.

simi
Posty: 9
Rejestracja: piątek 19 sie 2011, 20:00

Re: Ograniczenie etatu bibliotekarza

poniedziałek 01 lip 2019, 11:01

Dziękuję za odpowiedzi. Tak, umowa taka właśnie. To mam jeszcze pytanie: czy dyrektor może zrobić taki "myk": 1 godz. biblioteki + 18 przedmiotowych? I nie ma wtedy konieczności pytania mnie o zgodę na zmianę?

Jacko
Posty: 685
Rejestracja: niedziela 18 mar 2007, 18:43

Re: Ograniczenie etatu bibliotekarza

poniedziałek 01 lip 2019, 11:57

simi pisze:
poniedziałek 01 lip 2019, 11:01
Dziękuję za odpowiedzi. Tak, umowa taka właśnie. To mam jeszcze pytanie: czy dyrektor może zrobić taki "myk": 1 godz. biblioteki + 18 przedmiotowych? I nie ma wtedy konieczności pytania mnie o zgodę na zmianę?
Przy takim układzie pensum łączone wyniesie 18/18 i nie musi przenosić na podstawie art. 18KN. Wszystko zależy jakie pensum było dotychczas.

simi
Posty: 9
Rejestracja: piątek 19 sie 2011, 20:00

Re: Ograniczenie etatu bibliotekarza

czwartek 29 sie 2019, 16:53

Opiszę pewną historię.
N-l odszedł na urlop dla poratowania zdrowia z etatu łączonego (biblioteka+ godziny przedmiotu). Kilka dni temu dyr. poinformował go, że wraca, ale na 1,5 etatu przedmiotowca (biblioteki zero), bo mu brakuje nauczyciela. Po stwierdzeniu nauczyciela, że przepisy mówią, iż ma wrócić na etat łączony (bo biblioteka nie uległa likwidacji, a i godziny przedmiotu są), usłyszał, że albo godzi się na te 1,5 etatu (czyli łamanie prawa), albo otrzyma wypowiedzenie. Nie zgodził się (bo i też w maju nie dostał wypowiedzenia godzin). Dyrektor upierał się przy swoim, ba, twierdził, że co roku z nauczycielem podpisywał umowę, więc teraz może mu tak pozmieniać (żadnej umowy nie podpisywano, pomylono pojęcia umowy z angażem). Zastraszenie n-la nic nie dało, więc usłyszał, że może iść do sądu pracy. I tu moja wielka prośba do nauczycieli w takiej sytuacji: NIE DAJCIE SIĘ ZASTRASZYĆ!!! ROZMAWIAJCIE Z MĄDRYMI LUDŹMI- prawnikami, inspektorami pracy. Nie wolno ulegać, bo ktoś tak chce, bo nie zna prawa, bo zaniedbał swoje obowiązki. NIE WOLNO NA TO POZWALAĆ!

Emwe
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 23 maja 2019, 20:58

Re: Ograniczenie etatu bibliotekarza

czwartek 29 sie 2019, 19:29

Radni gminy, w której pracuję ustalili w ubiegłym roku -czerwiec 2018r liczbę uczniów w szkołach, na których przysługuje etat bibliotekarza. Zgodnie z uchwałą, od nowego roku szkolnego 2018/2019 jeden etat bibliotekarza przysługiwać miał w szkołach liczących powyżej 150 uczniów. Natomiast w szkołach liczących poniżej 150 uczniów, rada gminy ustaliła jedną godzinę pracy bibliotekarza na każdych 10 uczniów.

Nieważność uchwały stwierdził jednak wojewoda, który uznał, że została ona podjęta z istotnym naruszeniem prawa. Bowiem - zdaniem wojewody - Rada Gminy nie ma upoważnienia „do określania w formie uchwały limitów uczniów, na których przysługuje etat nauczyciela bibliotekarza”. Takiego prawa nie daje radnym ani ustawa o samorządzie gminnym, ani też Karta Nauczyciela, na przepisy których powołali się radni, przyjmując uchwałę.

Wojewoda przypomniał, że kwestie limitów uczniów, na których przysługuje etat nauczyciela bibliotekarza regulowało zarządzenie resortu edukacji z 4 czerwca 1997 r., jednak zostało ono uchylone 1 stycznia 1999 r. Uchylenie ww. zarządzenia nie skutkowało jednak przejściem upoważnienia w tym zakresie na Radę Gminy – wskazał.

W uzasadnieniu do rozstrzygnięcia nadzorczego wojewoda wskazał, że brak jest również podstawy do określania przez radnych ilości godzin pracy nauczyciela bibliotekarza, ponieważ kwestie tą wyczerpuje art. 42 ust. 3 pkt 10 ustawy Karta Nauczyciela. Zgodnie z nim tygodniowa liczba godzin obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych dla nauczyciela bibliotekarza wynosi 30 godzin.
I w ubiegłym roku otrzymałam etat – czyli 30 godzin mojej pracy bibliotekarza.

W tym roku gmina zrobiła oszczędności, jest nowa władza, nowy wójt od listopada, ja otrzymałam od września 15/30 (treść mojego pierwszego postu) + 2/ 18 innego przedmiotu= dyrektor tłumaczy się tym, że nie ma regulacji, jeśli chodzi o przydział godzin bibliotekarzowi.

O odrzuceniu uchwały i jej uzasadnieniu dowiedziałam się przypadkiem w Internecie w te wakacje. Czy ja coś mogę wskórać, jeśli w maju podpisałam pismo o ograniczeniu etatu?

cathy
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 26 wrz 2019, 22:06

Re: Ograniczenie etatu bibliotekarza

czwartek 26 wrz 2019, 22:16

Proszę o radę. Jestem nauczycielem dyplomowanym. Dotychczas pracowałam jako bibliotekarz na cały etat, ale w maju z powodu wytycznych OP podpisałam porozumienie zmieniające. Od 1 września pracuję na 15/30 i 13/26 oraz 2 godzinach świetlicy. Czy nadal jestem nauczycielem feryjnym, czy już nie. Dodam, że zgodziłam się podpisać to porozumienie, gdyż dyrektor zapewnił mnie, że tylko moje godziny ulegają zmianie, a pozostałe warunki pracy pozostają bez zmian. Taką też formułkę mam wpisaną na końcu porozumienia.

cathy
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 26 wrz 2019, 22:06

Re: Ograniczenie etatu bibliotekarza

czwartek 26 wrz 2019, 22:18

Przepraszam, ale z rozpędu wpisałam złe pensum. Chodzi o 13/25 (w przedszkolu).

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: Ograniczenie etatu bibliotekarza

piątek 27 wrz 2019, 13:05

Prawo do urlopu nauczyciel nabywa z dniem 1 stycznia każdego roku. Dotyczy to zarówno nauczycieli placówek feryjnych (art. 65 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela; dalej: Karta Nauczyciela), jak i nieferyjnych (art. 153 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy). Wymiar urlopu ustala się więc według stanu faktycznego na dzień nabycia prawa do kolejnego urlopu, a więc na 1 stycznia. Jeżeli nauczyciel ma umowę ze szkołą, w której są oddziały przedszkolne, i w ramach tej jednej umowy realizuje zajęcia zarówno w szkole, jak i w oddziale przedszkolnym, wtedy o wymiarze urlopu decyduje to, gd ... j godzin. Jeżeli 1 stycznia nauczyciel miał przydzielone wszystkie albo większość godzin w oddziale przedszkolnym, to jego urlop udzielany jest na zasadach nieferyjnych i do końca roku kalendarzowego przysługuje mu 35 dni roboczych urlopu. (https://samorzad.infor.pl/sektor/zadani ... owych.html)
Ty masz więcej godzin w szkole (15 w bibliotece i 2 w świetlicy) niż w przedszkolu (13), więc zgodnie z powyższą interpretacją - urlop jak w placówce feryjnej.
A tak poza tym - pracujesz 30 godzin przy łączonym pensum 27 - masz więc 3 godziny ponadwymiarowe:)

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: Ograniczenie etatu bibliotekarza

piątek 27 wrz 2019, 13:07

wtedy o wymiarze urlopu decyduje to, gdzie ma więcej godzin.
Nie wiem czemu "zeżarło mi najistotniejszą część tekstu - wyżej ją uzupełniłam.

cathy
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 26 wrz 2019, 22:06

Re: Ograniczenie etatu bibliotekarza

niedziela 29 wrz 2019, 21:21

Dziękuję za odpowiedź:) Mam nadzieję, że doczekam chwili, aby status nauczycieli bibliotekarzy był jasny i klarowny (a pracuję już 19 rok) :) Aby nasze godziny nie były uzależnione od "widzimisię" kolejnych włodarzy obejmujących stanowisko w OP.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 96 gości