Karteczka
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 04 kwie 2013, 16:01

Przeniesienie biblioteki

czwartek 04 kwie 2013, 16:18

Witam. Proszę o radę. Moja pani dyrektor wymyśliła przeniesienie biblioteki z ładnego dużego pomieszczenia do pomieszczenia mniejszego, gorszego. Decyzję swoją motywuje tym, że chce w pomieszczeniu po bibliotece zrobić klasę. Mało tego, żeby książki się zmieściły w nowym pomieszczeniu mam zubytkować kilka regałów książek. Książki są z lat 60tych i 70tych. Czy mogę nie zgodzić się na przeniesienie? Czy muszę się podporządkować decyzji pani dyrektor? Czy mogę powołać się na jakieś podstawy prawne uniemożliwiające przeniesienie? Szukałam w internecie, ale nic ciekawego nie znalazłam. Pozdrawiam

bogna3
Posty: 675
Rejestracja: środa 27 sie 2008, 15:03

Re: Przeniesienie biblioteki

czwartek 04 kwie 2013, 17:39

Nic nie zrobisz, jak dyrekcja już postanowiła. Nie ma wytycznych gdzie ta biblioteka ma być w szkole. Jest tylko jeden przypadek na nie - piwnica bez dostępu światła dziennego (gdzieś o tym czytałam) i tam można przebywać chyba 4 godz. dziennie. Chociaż w praktyce widziałam już bibliotekę szkolną (w mieście powiatowym) w piwnicy z wąskimi okienkami. Ja jestem na drugim piętrze i brano pod uwagę wytrzymałość stropu. Także będziesz musiała się pogodzić z przeprowadzką.

tobabsko
Posty: 184
Rejestracja: piątek 25 sty 2013, 14:16

Re: Przeniesienie biblioteki

czwartek 04 kwie 2013, 22:21

Moja biblioteka ma 28 metrów kwadratowych i prawie 20 tysięcy książek, a gabinet pani dyrektor ma 25 metrów kwadratowych, biureczko, regalik, stoliczek-jamniczek i dwie wygodne sofy. :shock:
Nie usuwaj książek pochopnie, bo nigdy nie będziesz w stanie przewidzieć, czy któraś nie będzie komuś potrzebna. Może jest jakieś miejsce w szkole, strych, sucha piwnica, gdzie można by postawić starą szafę i zrobić coś w rodzaju magazynu rzadziej potrzebnych książek


Karteczka
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 04 kwie 2013, 16:01

Re: Przeniesienie biblioteki

piątek 05 kwie 2013, 11:40

Dziękuję za pomoc.:) Z rozporządzenierm się zapoznam. A moja pani dyrektor podobnie jak u tobabsko ma duży przestronny gabinet.

skaya333
Posty: 14
Rejestracja: środa 19 gru 2012, 13:16

Re: Przeniesienie biblioteki

wtorek 16 kwie 2013, 11:26

Witam
Jestem w takiej samej sytuacji. Poinformowano mnie, że biblioteka z czytelnią (90 m + centrum multimedialne 16m z 7 komputerami) zostanie przeniesiona do jednej sali o powierzchni 25m. Wiąże się to z likwidacją części zbiorów, rozlokowaniem po pracowniach reszty i likwidacją CM o które jeszcze pamiętam jak zabiegałam. To już drugie takie podejście do częściowej likwidacji biblioteki od kadencji nowego dyrektora. Pierwsze na szczęście się nie powiodło, ale teraz nie mam już argumentów.
Mam wrażenie, że "jak go nie kijem, to go pałą" - czyli biblioteki szkolne zniszczyć trzeba, jeśli nie ministerialnie to po cichu w szkołach.
Może, jeśli te przypadki zaczynają się mnożyć - wspólnie poszukajmy jakichś sposobów na ratowanie przed zepchnięciem do kąta.
Apeluję do wszystkich wspaniałych i operatywnych bibliotekarzy o nadsyłanie pomysłów, argumentów i przepisów prawnych, które da się wykorzystać w obronie statusu szkolnych bibliotek.
Szczególna prośba do Pana Juliusza Wasilewskiego: Panie Redaktorze, jest Pan moim guru od szkolnych bibliotek - może Pan coś poradzi?

2Kwietnia
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 17 sty 2017, 18:36

Re: Przeniesienie biblioteki

poniedziałek 17 cze 2019, 16:08

Dostałam dzisiaj polecenie spakowania całej biblioteki w 3 dni :( :roll: Mam 58 lat drętwienie obu rąk i co mnie czeka za to że nie dam rady??? ZWOLNIENIE???

Czy 1 pracownik jest w stanie zrobić to bez pomocy dyrektora?
Podpowiadają żeby dzieci klas starszych HA HA jest koniec roku szkolnego ??? Kto ma wziąć na siebie odpowiedzialność za zdrowie dzieciaków jak ja go nie mam?????

Beata8
Posty: 258
Rejestracja: piątek 15 sie 2014, 18:33

Re: Przeniesienie biblioteki

poniedziałek 17 cze 2019, 18:45

Jeżeli mogę przykładowo u mnie. Też tak miałam. Wymiana podłogi.
Przenieśli pracownicy (woźni, pan konserwator) 2-3 regały.
Dyrekcja zarządziła, że klasa , albo dwie klasy w kolejce, jeden uczeń za drugim bierze po kilka książek ( nawet dwie, trzy, pół plecaka) i zanosi do pomieszczenia obok. U Ciebie może być tak, że pakują do pudeł. Ty opisujesz pudła i dyrygujesz uczniami. Całe pakowanie trwa godzinę, dwie, trzy. I koniec.
Ja nic nie podawałam, nie zdejmowałam z półek, nie zabierałam od uczniów. Pokazywałam, ile książek uczeń ma zdjąć z półki. Pani woźna chciała mi podawać, żebym ustawiała wszystko, to pokazałam , gdzie ma ustawić książki i się odsuwałam.
Trzeba umieć wszystkim zarządzać, co kto ma robić. Musisz to przemyśleć, rozpisać.
Ja mam problemy z kręgosłupem, ale o tym nie mówiłam. Tylko, że nie ma czasu.
Nie z resztą możliwości, żeby sama jedna kobieta przeniosła wszystko. Macie serwis sprzątający, woźnych, konserwatorów. Zwróć się z prośbą do dyrekcji o oddelegowanie pracowników do pakowania książek.
Jesteś pracownikiem umysłowym i dyrekcja ma zgodnie z przepisami zapewnić Ci możliwość pracy w bibliotece ( piszę z głowy, ale jest przepis) , ale nie noszenie książek. Ja miałam kilka razy takie coś, to za pierwszym razem zrobiłam kawę i ciasto z domu sprzątaczkom. Później tylko za pomocą dyrekcji prosiłam o wsparcie pracowników.
Jeżeli podejmiesz się sama pakowania, albo z rodziną, to bolące ręce, czy plecy będziesz zawdzięczać sobie.
Dyrekcja Cię nie zwolni, bo na jakiej podstawie. Masz już świadczenie kompensacyjne, albo za dwa lata emerytura. Niech Ci wyda polecenie na piśmie, że masz pracować fizycznie.
Jak sytuacja taka trudna, to sprawdź w PIP.
Niestety, zepsutego kręgosłupa za żadne pieniądze nie naprawisz.

elkat1
Posty: 87
Rejestracja: poniedziałek 17 lut 2014, 16:44

Re: Przeniesienie biblioteki

poniedziałek 17 cze 2019, 19:37

Miałam remont dwa razy... Za pierwszym razem wykorzystałam wózki z Biedronki, którą mamy po sąsiedzku z zaprzyjaźnionymi rodzicami w ekipie... Bez tego wlokłoby się to w nieskończoność, bo dzieci już nie było.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 129 gości