szanna
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 02 lis 2015, 13:14

układ działów i regałów w bibliotece

poniedziałek 02 lis 2015, 13:25

Mam problem z ustawieniem działów w bibliotece dla dorosłych. Książki klasyfikowane są według ukd i tak też ustawione na półkach. Czyli po kolei od 0 do 929 z tym, że proza polska zajmuje oddzielny pokój. W związku z ograniczoną powierzchnią (2 pokoje) oraz powiększającym się księgozbiorem i chęcią ochrony zbiorów przed kradzieżami chciałabym te działy, z których książki są sporadycznie wypożyczane przenieść do drugiego pokoju a część zbiorów z drugiego pokoju do pierwszego.
W związku z tym moje pytanie, czy mimo stosowania układu według UKD mogę poprzestawiać kolejność poszczególnych działów?
Np. psychologię 159.9 zostawić w pierwszym pokoju a np. 0 i 1 czyli wiedze ogólną i filozofie przenieść do drugiego.
Czy wystarczy np. sporządzenie schematu działów i umieszczenie go koło regulaminu?

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: układ działów i regałów w bibliotece

poniedziałek 02 lis 2015, 13:56

Z pewnością możesz. Układ zbiorów ma służyć czytelnikom, stąd ustawiamy regały i na nich zbiory tak, by było przestronnie i wygodnie.
UKD również stosujemy w takim zakresie, w jakim jest użyteczne. Jeśli nie mamy rozbudowanych działów- nie rozbudowujemy UKD niepotrzebnie.
Ja również mam regały na końcu lokalu ze zbiorami mało używanymi, lub wcale.

szanna
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 02 lis 2015, 13:14

Re: układ działów i regałów w bibliotece

poniedziałek 02 lis 2015, 16:14

Serdecznie dziękuję za pomyślne wiadomości :D

Nika1
Posty: 101
Rejestracja: poniedziałek 08 paź 2012, 18:39

Re: układ działów i regałów w bibliotece

środa 12 kwie 2017, 13:53

Podpowiedzcie jak oznaczyć książki beletrystyczne, powieści w bibliotece szkolnej ponadgimnazjalnej. Od początku są oznaczone nie wg UKD tylko alfabetycznie według nazwiska autora. Pomyślałam żeby to zmienić i wydrukować nowe oznaczenia. Podzielcie się jak te książki najlepiej poukładać.
Ostatnio zmieniony środa 09 lis 2022, 13:13 przez Nika1, łącznie zmieniany 1 raz.

Kruk-san
Posty: 29
Rejestracja: wtorek 28 lis 2017, 23:14

Re: układ działów i regałów w bibliotece

piątek 04 paź 2019, 23:11

Czy istnieją jakieś akty prawne określające ułożenie książek w bibliotece szkolnej?
Czeka mnie kolejna inwentaryzacja biblioteki (1,5 roku temu była poprzednia!) i obawiam się pomysłu głównej miejskiej księgowej o ułożeniu książek w bibliotece według numerów inwentarzowych (by było łatwiej spisywać książki i odnajdywać ich ceny na arkuszach spisu z natury). Taki pomysł sugerowano już 1,5 roku temu.
Uprzedzając zapytania moje księgowe wymagają spisu z natury, powołując się na jakieś przepisy z księgowości, ignorując nasze przepisy o skontrum (bo ich są ważniejsze). 1,5 roku temu był "dramat" na całe miasto, ponieważ nie zgodziłam się wykonać za nich pracy (stwierdziły że przez tydzień spisze sama 10 tys. książek + chciały wymusić zebranie w połowie roku szkolnego podręczniki dotacyjne by je spisać).

EMT
Posty: 315
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: układ działów i regałów w bibliotece

sobota 05 paź 2019, 00:53

Jeśli tak ułożysz, to - jeżeli ŻADNA książka nie zmieni swojego miejsca - spis z natury może być tylko ciutek łatwiejszy (a może i nie). Ale żaden uczeń nie trafi do książki, jeśli mu nie wspomożesz informacją z komputera :P . Ty również nie.
Poroniony pomysł urzędniczy.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: układ działów i regałów w bibliotece

sobota 05 paź 2019, 17:04

Nie! Nie! I jeszcze raz nie!
Zapomnij o ułożeniu książek w bibliotece według numerów inwentarzowych. Księgozbiór ma służyć czytelnikowi, a nie nam ułatwiać pracę raz na 5 lat przy okazji skontrum. W mojej bibliotece książki z wolnym dostępem ułożyłam wg wieku czytelników: regał dla kl. 1-2, kolejny 3-4 itd. Zamierzam to nawet zgłosić jako innowację pedagogiczną (organizacyjną). Zauważyłam, że przy takim rozmieszczeniu zbiorów młody czytelnik szybciej dociera do odpowiedniej literatury - ani za trudnej, ani za łatwej, lecz w sam raz. Oczywiście, trzeba dołożyć trochę starań i najpierw podzielić książki odpowiednio do wieku czytelnika.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: układ działów i regałów w bibliotece

sobota 05 paź 2019, 17:05

Nie doprecyzowałam - mam na myśli bibliotekę szkoły podstawowej :-)

sylv
Posty: 251
Rejestracja: czwartek 25 sie 2016, 14:18

Re: układ działów i regałów w bibliotece

poniedziałek 07 paź 2019, 07:34

Rudolfina pisze:
sobota 05 paź 2019, 17:04
Nie! Nie! I jeszcze raz nie!
Zapomnij o ułożeniu książek w bibliotece według numerów inwentarzowych. Księgozbiór ma służyć czytelnikowi, a nie nam ułatwiać pracę raz na 5 lat przy okazji skontrum. W mojej bibliotece książki z wolnym dostępem ułożyłam wg wieku czytelników: regał dla kl. 1-2, kolejny 3-4 itd. Zamierzam to nawet zgłosić jako innowację pedagogiczną (organizacyjną). Zauważyłam, że przy takim rozmieszczeniu zbiorów młody czytelnik szybciej dociera do odpowiedniej literatury - ani za trudnej, ani za łatwej, lecz w sam raz. Oczywiście, trzeba dołożyć trochę starań i najpierw podzielić książki odpowiednio do wieku czytelnika.
Mam tak samo, osobne regały według wieku :) Nie przejmuję się UKD ani kolejnością alfabetyczną, bo nie mam czasu codziennie poprawiać ustawienia książek, bo dzieci niestety odkładają gdzie chcą :)

grey.bn
Posty: 58
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 11:19

Re: układ działów i regałów w bibliotece

środa 09 paź 2019, 08:27

Wspaniały pomysł! Jeśli pozwolicie zaadaptuję dla swoich potrzeb. Mam książki poukładane działami i nieraz ciężko się tam moim czytelnikom odnaleźć.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 98 gości