Eska
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 17 mar 2020, 21:58

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

sobota 21 mar 2020, 17:32

Napiszcie czy w Waszych szkołach wszyscy nauczyciele zobligowani są do lekcji on line? U nas od poniedziałku tak ma być, bibliotekarze to nieprzedmiotowcy, więc nie wyobrażam sobie takich zajęć. Będę zachęcała, proponowała drobne zajęcia dla chętnych uczniów przez dziennik. Napisałam juz sprawozdanie z 1 tyg.wysłałam dyrekcji moją pracę zdalną, nie dostałam niestety zadnej odpowiedzi czy dobrze, czy źle, czy za duzo czy za mało. Trochę się zastanawiam, zeby nie przesadzić. Dlatego myślę, ze zrobię to w formie dobrowolności, dla chętnych, a co wy proponujecie? 😏 😁 Pozdrawiam.

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

sobota 21 mar 2020, 20:35

Jeszcze się nie zaczęło nauczanie zdalne, a już się skończyło?
Jesteś na Forum 14 lat i napisałaś ponad 700 postów...
Bez problemu dasz radę pracować zdalnie. To co masz zaplanowane, to możesz zdalnie. Materiały w szkole, ale jeżeli sama coś zaplanowałaś, to przecież wszystko zostało w pamięci.

Cóż łatwo oceniać. Nie wiem czy jesteś osobą młodą czy starszą, czy masz problem ze zdalnym nauczaniem czy nie. Zapewniam cię, że wielu nauczycieli ma problem i polega to na przesyłaniu uczniom materiałów. Tak, miałam zaplanowane lekcje czytelnicze z dziećmi klas 1-3. To nie są uczniowie, którym robi się wykład. To są zajęcia interaktywne typu obraz, dźwięk, ruch. Lekcje zachęcające do sięgnięcia po konkretną książkę, do której lub których dzieci nie mają dostępu. Niby jak mam to przeprowadzić? Być może masz w domu sprzęt i programy do pracy z całą klasą. Masz umiejętności by z nich korzystać. Ja nie.

Pytajnik
Posty: 72
Rejestracja: czwartek 25 paź 2012, 15:24

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

niedziela 22 mar 2020, 16:42

Zostaję w gotowości do pracy. U nas część dzieci jest wykluczona cyfrowo... Zajmuję się samokształceniem i przygotowuję sobie rzeczy do lekcji otwartej, którą chcę zrealizować po powrocie. Niestety, nie zrobię on-line lekcji w bibliotece miejskiej, akcji głośnego czytania, ani innej imprezy, którą mam zaplanowaną. Nasza praca bez czytelników jest zwykła pracą administracyjną i możemy tu udawać, że jest inaczej, ale chyba tylko do sprawozdań z "wykazania się" przed dyrekcją...

Anuzik
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 19 mar 2020, 14:11

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

niedziela 22 mar 2020, 17:38

Dowiedziałam się tutaj wielu bardzo ciekawych rzeczy, na pewno wykorzystam. W obecnej sytuacji wszyscy jesteśmy zestresowani, boimy się nowego... ale damy radę!!!
W naszej szkole nie ma dziennika elektronicznego, niestety... mamy zacząć pracę na platformie. Nie wiem czy bibliotekarz ma tam swoje miejsce?... Póki co na stronie szkoły zamieściłam informację o źródłach, w których uczniowie znajdą lektury, ogłosiłam też konkurs. Wiem, że dzieciaki są przeładowane materiałem, ale mały odzew mam!!! i bardzo mnie to cieszy. Do niczego nie zmuszam, zasada dobrowolności, długi termin realizacji. Myślę, że zaproponuję dzieciakom indywidualne porady, pomoc w poszukiwaniu informacji drogą mailową...
Pozdrawiam wszystkich i życzę spokoju, wytrwałości i wiary we własne możliwości:):):)

Zuzza
Posty: 685
Rejestracja: czwartek 05 cze 2008, 14:15

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

poniedziałek 23 mar 2020, 00:20

Do mnie już zaczęły się telefony i smsy co z 4 częścią podręczników dla klas 1 - 3, bo każdą część wydajemy kolejno. Część 3 teoretycznie powinna wystarczyć do Świąt, ale jeśli zaraza się przedłuży, to będzie jeszcze dodatkowy problem - brak podręcznika.

Kruk-san
Posty: 29
Rejestracja: wtorek 28 lis 2017, 23:14

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

poniedziałek 23 mar 2020, 00:28

Nie wiem z jakiego wydawnictwa masz podręczniki, ale u mnie np. wydawnictwo MAC udostępniło swoje podręczniki i ćwiczenia na stronie internetowej. Jeżeli nie ma takiej możliwości to poprosiłabym wychowawców żeby zeskanowali tą część 4 i wysłali rodzicom na pocztę.

Monika Olejarczuk
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 23 mar 2020, 11:07

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

wtorek 24 mar 2020, 15:12

W jaki sposób dokumentujecie to co robicie w domu Czy macie jakieś karty monitorowania , i jak to zapisujecie w librusie

Anuzik
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 19 mar 2020, 14:11

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

wtorek 24 mar 2020, 15:52

No właśnie w jaki sposób zapisujecie jeżeli nie ma e-dziennika? Dostaliście jakiekolwiek zalecenia od dyrekcji? ja wpisuję do kalendarza wszystko to czym się zajmuję... żeby mi nie umknęło..

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

środa 25 mar 2020, 11:36

W mojej szkole działa dziennik elektroniczny, ale ja prowadzę dziennik biblioteki w wersji papierowej, wg własnego autorskiego wzoru - zatwierdzony przez dyrektora, z odpowiednim zapisem w statucie szkoły. W związku z tym dokumentowanie mojej pracy zdalnej prowadzę w pliku tekstowym, w tabelce z rubrykami: data i czynności. Dyrektor zaakceptował. Po powrocie do pracy stacjonarnej plik zostanie wydrukowany i dołączony do dziennika biblioteki.

Anna11
Posty: 18
Rejestracja: środa 13 mar 2013, 14:19

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

środa 25 mar 2020, 12:30

Zapisuję w dzienniku papierowym, który wzięłam do domu, a także w dzienniku MOLNET.
Nasza dyrekcja zaleciła też wpisywać w Librusie w narzędziach - dodatkowe godziny.

Buka7
Posty: 2
Rejestracja: piątek 13 mar 2020, 15:16

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

środa 25 mar 2020, 17:13

Dzień dobry.
Czytam na forum, że niektóre osoby mają jakieś pomysły na pracę zdalną inne są raczej zagubione w tej sytuacji. Ja jestem w tej drugiej grupie. Podobają mi się pomysły o wysyłaniu uczniom pomysłów na lektury itp. Tyle, że nie bardzo wiem, gdzie miałabym im wysłać te informacje. W zeszłym tygodniu wysłałam rodzicom, których mam w znajomych na fb post Biblioteki w Szkole z 19.03. o darmowych publikacjach w sieci. Korzystam z programu mol w bibliotece, ale dziennik mam papierowy (tak wybrałam). Na dzienniku szkolnym, do którego mam dostęp, bo pracuję też w świetlicy szkolnej mam adresy rodziców w dzienniku świetlicy (tych, którzy je podali). Czyli co... wysyłać do rodziców wiadomości (w zasadzie prywatne, bo nie przez dziennik), że proponuję dzieciom poczytać ...?
Prawda jest taka, ze zwykle zajęcia z uczniami prowadzę "z doskoku" na zastępstwach (jeśli nie dostanę innych wytycznych od przedmiotowca), wychodzi mi kilkanaście lekcji bibliotecznych w roku (wyjątek stanowią zajęcia w klasach "0"-3, bo tam co tydzień mamy "spotkania z książką") a teraz żeby dostać pensję muszę udokumentować 15 godzin zajęć tygodniowo w bibliotece + 15 godzin zajęć w świetlicy? A co z pozostawaniem w gotowości do pracy jak to opisane tu: https://biblioteka.pl/artykul/Wyjasnien ... cqyTL6a_Lk Czy to już nie obowiązuje?
Pozdrawiam wszystkich

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

środa 25 mar 2020, 22:15

Obowiązuje pozostawanie w gotowości do pracy ale wtedy pensja okrojona. U nas miasto bibliotekarzom zaproponowało: praca on-line bibliotekarza może polegać na realizacji zadań z zakresu organizacji struktury biblioteki ( np. opracowanie planów rozwoju, planów pracy, regulaminów, sprawozdań, preliminarza budżetowego) oraz pracy pedagogicznej poprzez upowszechnianie czytelnictwa, prowadzenie kącika recenzji albo prezentacji wybranych utworów literackich.
Dosyć mnie to ubawiło (najbardziej ta część o organizacji struktury biblioteki) zwłaszcza, że moja dyr zabroniła mi proponowania czegokolwiek uczniom bo i tak ledwo się wyrabiają a rodzice tracą cierpliwość.

Basia
Posty: 461
Rejestracja: wtorek 11 kwie 2006, 08:16

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

środa 25 mar 2020, 22:26

Czy musicie wykazać pracę przez 30 h?

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

środa 25 mar 2020, 22:38

Wiem, że nauczyciele mają zapisywać co robią codziennie na razie u siebie w swoich notatkach. Żadnych dyspozycji nie dostałam od dyrekcji.

Anuzik
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 19 mar 2020, 14:11

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

czwartek 26 mar 2020, 11:03

Witajcie, też nie mam konkretnych wytycznych. W ogólnym dokumencie określiłam w jaki sposób będę dostępna dla uczniów, rodziców i nauczycieli...na razie nie ma tego na stronie szkoły... tak naprawdę niewiele wiem... Działam sobie codziennie, zapisuje te działania w swoich notatkach. Poszukuje materiałów (Biblioteka w Szkole podaje mnóstwo pomysłów - dziękuję Wam) dla dzieciaków, ale nie będę ich zarzucać... mają ogrom pracy.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 88 gości