Agnieszka F.
Posty: 2
Rejestracja: sobota 18 kwie 2020, 09:25

Zwrot książek od maturzystów

niedziela 26 kwie 2020, 11:00

Witam, napiszcie w jaki sposób zamierzacie odbierać książki wypożyczone przez Uczniów klas III w tym roku. Kiedy, w jaki sposób, czy dyrekcja coś zaproponowała? Jestem w trudnej sytuacji, bo u mnie na razie nikogo nie obchodzi zwrot. Wychowawcy cieszę się, że mają kłopot z głowy, dyrektor mówi potem się zobaczy... Po maturach. Nie wiem co robić.

skaya333
Posty: 14
Rejestracja: środa 19 gru 2012, 13:16

Re: Zwrot książek od maturzystów

niedziela 26 kwie 2020, 13:02

Witaj
Poruszyłam ten temat kilka dni temu w wątku "Biblioteka a pandemia". Niestety, nikt się nie wypowiedzial. Ja zostałam poinformowana przez dyrekcję, że od wtorku mam odbierać od maturzystow wypożyczone książki i podpisywać obiegowki. Moja szkola jest jedyną w mieście, ktora wydaje maturzystom świadectwa "do ręki", więc nie mam wzoru , jak to rozwiązano w innych szkolach. Nikt nie pomyślał, jak to zorganizować fizycznie. Kiedy zapytalam dyrektorkę o maseczki i środki bezpieczeństwa, odpowiedzialą: przecież każdy z nas ma jakąś maseczkę i rękawiczki. Była zaskoczona, gdy powiedzialam, że książki ze zwrotu powinny przejść kwarantannę i obrażona, że poprosilam o maseczki chroniące lepiej niż domowej roboty szmatka. Postanowilam więc, że napiszę na e-dzienniku prośbę o zabezpieczenie biblioteki w czasie odbioru książek i organizację tego procesu. Nie żeby to coś dalo de facto, ale żeby byl dowod, gdyby coś się , nie daj Boże, wydarzylo.
Czy ktoś wie jak to zrobić zgodnie z prawem i BHP?

KaWa
Posty: 207
Rejestracja: czwartek 28 lip 2016, 13:13

Re: Zwrot książek od maturzystów

niedziela 26 kwie 2020, 15:40

Uważam, że poruszana kwestia zwrotu podręczników jest ogromnie ważna dla wszystkich nauczycieli bibliotekarzy. Dziś mają problem bibliotekarze ze szkół średnich, a za chwilę wszyscy ze szkół podstawowych staną przed tym dylematem. Życie nas już nauczyło, że to my - bibliotekarze głównie będziemy mieli problem i to my musimy odpowiednio wcześnie nagłośnić sprawę, aby dyrekcja miała czas na wymyślenie konkretnych procedur (albo zrzuci to na nas). Koleżance z postu powyżej nie pomogę, bo nie wiem, co poradzić, ale dziękuję za zwrócenie uwagi na problem, Pozdrawiam.

Agnieszka F.
Posty: 2
Rejestracja: sobota 18 kwie 2020, 09:25

Re: Zwrot książek od maturzystów

niedziela 26 kwie 2020, 19:53

Dziękuję Wam za posty. Czyli jesteśmy pozostawieni sami sobie. Tego najbardziej się obawiam. Teraz szkoła jest zamknięta, później usłyszę, żeby nie denerwować maturzystów, a jeszcze później tylko do mnie będą mieć pretensje i polonistki, i uczniowie, że nie ma lektur dla klas maturalnych - i co gorsza nie ma ich też dostępnych bezpłatnie w formie plików. Może ktoś jeszcze napisze jak planuje odzyskać książki od maturzystów, bo to teraz najpilniejsze, a w niedalekiej przyszłości od uczniów szkół podstawowych - podręczniki. Bardzo proszę o informacje, rady. Pozdrawiam

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Zwrot książek od maturzystów

niedziela 26 kwie 2020, 21:40

Dziewczyny naprawdę zamierzacie narażać swoje życie i zdrowie po to by inni byli zadowoleni. Zwroty w trakcie epidemii to poważna sprawa i to dyrektor powinien zorganizować to w bezpieczny sposób. Ja bym odmówiła bezpośredniego kontaktu z tyloma osobami i książkami. Jak to widzę napisałam w wątku biblioteka szkolna a pandemia.

Magda1
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 11 paź 2015, 15:21

Re: Zwrot książek od maturzystów

niedziela 26 kwie 2020, 21:50

Dobry wieczór
Od jutra do środy (przez 3 godziny) przyjmuję książki od maturzystów. Tak uzgodniłam z dyrekcją. Planuję wpuszczać po jednej osobie do biblioteki. zastosować środki bezpieczeństwa wynikające ze stanu epidemii (dystans, maseczki). Książki uczniowie pozostawią w określonym miejsu do kwarantanny. Czy się boję? Przecież codziennie spotykam się z ludźmi, robię zakupy w spożywczym. Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze. Pozdrawiam

skaya333
Posty: 14
Rejestracja: środa 19 gru 2012, 13:16

Re: Zwrot książek od maturzystów

poniedziałek 27 kwie 2020, 10:46

Magda1 pisze: Dobry wieczór
Od jutra do środy (przez 3 godziny) przyjmuję książki od maturzystów. Tak uzgodniłam z dyrekcją. Planuję wpuszczać po jednej osobie do biblioteki. zastosować środki bezpieczeństwa wynikające ze stanu epidemii (dystans, maseczki). Książki uczniowie pozostawią w określonym miejsu do kwarantanny. Czy się boję? Przecież codziennie spotykam się z ludźmi, robię zakupy w spożywczym. Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze. Pozdrawiam
Jest w tym dużo racji. Różnica polega na tym, że do sklepu wychodzimy na wlasną odpowiedzialność i jest to nasza decyzja. Wykonywanie obowiązków zawodowych często wiąże się z wykonywaniem czyichś poleceń. Za ich odmowę mogą grozić określone konsekwencje, a za ich wykonanie odpowiadają nasi zwierzchnicy. Dlatego ważne jest aby odbywało się to w majestacie prawa i po to wymyślane są przepisy BHP..To nie jest katar, tylko choroba która może grozić poważnymi konsekwencjami. Ja nie chcę narażać zdrowia uczniów, mojego, ludzi z którymi potem się spotkamy. A konsekwencje mogą być nieprzewidywalne, bo na przyklad co jeśli rodzic oskarży szkołę o narażenie ucznia? Boimy się wziąć udzial w wyborach a nie boimy się narażać ludzi z powodu lektur... Myślę że jeśli nie będziemy o tym pisać, pytać, to zostaniemy znow sami z naszymi bibliotecznymi problemami.

Kalina
Posty: 78
Rejestracja: środa 27 lut 2013, 12:19

Re: Zwrot książek od maturzystów

poniedziałek 27 kwie 2020, 11:00

Jestem zdziwiona taką postawą dyrekcji. Biblioteki publiczne nie otworzyły się jeszcze z powodu epidemii i pracują nad procedurą, jak to będzie wygladać, żeby zachować bezpieczeństwo .Według mnie sytuacji w żadnym razie nie można porównywać z zakupami w sklepie. Tam zabieramy ze sobą towar do domu przywieziony z magazynów . Tu wnoszone są do pomieszczenia biblioteki książki, które przebywały w domach , być może wśród chorych. Po co brać je do rąk? Po co je gromadzić w pomieszczeniu biblioteki? Uważam , że na to jest zdecydowanie za wcześnie. Niestety informacje o zachorowaniach w naszym karaju są niejasne i sprzeczne. Ale ciągle rosną. Myślę, że niejeden lekarz zdziwiłby się i pewno załamał, że dyrektor/ dyrektorka szkoły decyduje się przymować ksiązki. Nie po to ci ludzie narażają swoje życie. Jeśli zanurkuje się w internet , to relacje lekarzy są przejmujące. Ich sytuacja jest dramatyczna. Nie warto , a nawet nie powinno sie otwierać bibliotek szkolnych, póki ministerstwo nie wyda takich zaleceń. To jest moja opinia. Gdy piszę tgo posta, w radiu podają , że w Italii będą otwierać biblioteki publiczne dopiero 18 maja. Mamy 27 kwietnia. Po co?
Ostatnio zmieniony poniedziałek 27 kwie 2020, 18:27 przez Kalina, łącznie zmieniany 1 raz.

Basia
Posty: 461
Rejestracja: wtorek 11 kwie 2006, 08:16

Re: Zwrot książek od maturzystów

poniedziałek 27 kwie 2020, 13:14

Ja w uzgodnieniu z dyrekcją wysłałam każdemu uczniowi klasy maturalnej wykaz wypożyczonych książek. Zbiorowy wydruk zostawiłam w sekretariacie. Wymagało to ode mnie jednorazowej wizyty w szkole i sporo pracy w domu. Mam Mola Optivum i nie znalazłam opcji zapisywania wygenerowanych list. Zrobiłam zrzuty z pojedynczych stron, a już w domu przygotowałam pliki dla każdego ucznia oddzielnie.
Na razie uczniowie nie zwracają książek, chyba, że ktoś chce odebrać świadectwo to rozlicza się w sekretariacie

Basia
Posty: 461
Rejestracja: wtorek 11 kwie 2006, 08:16

Re: Zwrot książek od maturzystów

poniedziałek 27 kwie 2020, 13:17

A swoją drogą, czy widziałyście rekomendacje Biblioteki Narodowej?

lustrobiblioteki.pl/2020/04/rekomendacj ... iotecznej/

KaWa
Posty: 207
Rejestracja: czwartek 28 lip 2016, 13:13

Re: Zwrot książek od maturzystów

poniedziałek 27 kwie 2020, 14:07

Moi Drodzy, tak jak zaznaczyłam wcześniej problem jest i to ogromny. I proszę zwrócić uwagę na fakt, że tu nie chodzi tylko o lektury. Wszyscy uczniowie szkół podstawowych mają wypożyczone komplety podręczników z dotacji. Wiem ,jest dopiero 27 kwietnia, ale czas mija nieubłaganie i sądzę, że już dziś dyrektorzy szkół powinni wspólnie szukać rozwiązań na przyszłość, niedaleką zresztą. Wyobraźcie sobie braki setek egzemplarzy podręczników. Kto będzie w pierwszej kolejności obarczany takim stanem rzeczy? oczywiście bibliotekarz. Nie mówię, żeby w czerwcu stać w rękawiczkach, maskach i się narażać. Mówię raczej o zabezpieczeniu się w ten sposób, że zgłaszamy problem i dalej niech dyrekcja się głowi. Jak będziemy siedzieć cicho i czekać na nie wiadomo co, to obudzimy się z przysłowiowa ręką w nocniku. Wiem co piszę, bo spotkało mnie już w karierze zawodowej kilka takich podbramkowych sytuacji, kiedy ktoś usilnie chciał wmówić mi, że to moja wina.

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Zwrot książek od maturzystów

poniedziałek 27 kwie 2020, 20:14

KaWa pisze: Moi Drodzy, tak jak zaznaczyłam wcześniej problem jest i to ogromny. I proszę zwrócić uwagę na fakt, że tu nie chodzi tylko o lektury. Wszyscy uczniowie szkół podstawowych mają wypożyczone komplety podręczników z dotacji. Wiem ,jest dopiero 27 kwietnia, ale czas mija nieubłaganie i sądzę, że już dziś dyrektorzy szkół powinni wspólnie szukać rozwiązań na przyszłość, niedaleką zresztą. Wyobraźcie sobie braki setek egzemplarzy podręczników. Kto będzie w pierwszej kolejności obarczany takim stanem rzeczy? oczywiście bibliotekarz. Nie mówię, żeby w czerwcu stać w rękawiczkach, maskach i się narażać. Mówię raczej o zabezpieczeniu się w ten sposób, że zgłaszamy problem i dalej niech dyrekcja się głowi. Jak będziemy siedzieć cicho i czekać na nie wiadomo co, to obudzimy się z przysłowiowa ręką w nocniku. Wiem co piszę, bo spotkało mnie już w karierze zawodowej kilka takich podbramkowych sytuacji, kiedy ktoś usilnie chciał wmówić mi, że to moja wina.
Absolutnie się z tobą zgadzam. To jest moment by mówić o problemie. W rozmowie z dyrekcją warto powołać się na zalecenia BN. Ja już zasygnalizowałam problem dyrekcji i powiedziałam jak to widzę. I nie mam złudzeń - to ja muszę wymyślić jakiś w miarę bezpieczny sposób, który dyrekcja zaaprobuje. Z cała pewnością nie przyjmę osobiście zwrotów od 600 uczniów w ciągu kilku dni tak jak w normalnych czasach. Moim zdaniem, musimy pogodzić się z tym, że tegoroczny zwrot będzie utrudniony i będą straty.

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Zwrot książek od maturzystów

poniedziałek 27 kwie 2020, 20:39

Magda1 pisze:
niedziela 26 kwie 2020, 21:50
Dobry wieczór
Od jutra do środy (przez 3 godziny) przyjmuję książki od maturzystów. Tak uzgodniłam z dyrekcją. Planuję wpuszczać po jednej osobie do biblioteki. zastosować środki bezpieczeństwa wynikające ze stanu epidemii (dystans, maseczki). Książki uczniowie pozostawią w określonym miejsu do kwarantanny. Czy się boję? Przecież codziennie spotykam się z ludźmi, robię zakupy w spożywczym. Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze. Pozdrawiam
Zakupy robię raz w tygodniu, szybko i unikając bezpośredniego kontaktu i rozmowy z ludźmi i w masce. Nie spotykam się z ludźmi nie licząc mijania na ulicy. Czy jesteś w stanie pracować kilka godzin w masce bo ja nie. Po 2 godzinach jest mi słabo. Jeśli wpuścisz ucznia do biblioteki by osobiście się rozliczył to nie unikniesz rozmowy. A maski jednorazowe przy dłuższym kontakcie niewiele dają. I jeszcze jedno. Widzę od paru dni młodych ludzi w grupach, maseczki mają pod brodą, nie zachowują dystansu bo ktoś im powiedział, ze jako młodzi nie zachorują. Mogą się niestety stać roznosicielami wirusa.

KarolinaCKZiU
Posty: 4
Rejestracja: środa 18 mar 2020, 22:08

Re: Zwrot książek od maturzystów

poniedziałek 27 kwie 2020, 22:18

Ja wygenerowałam listę zaległości wśród maturzystów, przekazałam wychowawcom i do sekretariatu. Uczniowie cały tydzień mogą odbierać świadectwa w sekretariacie i przy okazji rozliczyć się z zaległości, czyli oddać książkę pozostawiając ją w kartonie specjalnie do tego przeznaczonym. Poprosiłam pana woźnego, by przeniósł karton z książkami do biblioteki, a gdy sytuacja pozwoli, ja wszystko sprawdzę. U mnie ani dyrekcja, ani sekretarka nie robiła problemu, by przy okazji odbierania przez uczniów świadectw zająć się też książkami.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 133 gości