Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Uruchomienie wypożyczania i zwrotu książek w bibliotece szkolnej przed 24 maja

środa 06 maja 2020, 10:04

Ja postanowiłam zabrać się za skontrum. Czytelnicy nie przychodzą. Ale obecni w szkole pracownicy nie przestrzegają żadnych ograniczeń - masek, dystansu. Czuję się niekomfortowo i zaczynam żałować.

anezka
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2006, 19:05

Re: Uruchomienie wypożyczania i zwrotu książek w bibliotece szkolnej przed 24 maja

środa 06 maja 2020, 11:47

Jestem zdziwiona, że dyrektor nie obawia się jakiegoś donosu do sanepidu.

W mojej szkole zaraz w pierwszym tygodniu naszej nieobecności, zastosowano elektryczne otwieranie drzwi. Obecnie osoby z zewnątrz nie są wpuszczane.
Wyjątkiem są pracownicy ale dyrektor wcześniej musi o tym wiedzieć.
Obsługa jest od 4 maja na postojowym, pracuje sekretariat ale w ograniczony czasie.

Dlatego uważam, że jeśli przestrzega się zasad bezpieczeństwa, to praca w bibliotece jest możliwa.
Bez czytelników i w ograniczonym czasie.

Jest bardzo źle jeśli sami pracownicy tych zasad nie przestrzegają :!:

Czy ktoś jeszcze tak pracował lub pracuje?
Ostatnio zmieniony środa 06 maja 2020, 14:50 przez anezka, łącznie zmieniany 1 raz.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Uruchomienie wypożyczania i zwrotu książek w bibliotece szkolnej przed 24 maja

środa 06 maja 2020, 14:00

Przychodzę do pracy stacjonarnej raz w tygodniu. Jestem w bibliotece sama. Nie mam kontaktu z innymi pracownikami szkoły, czuję się bezpiecznie. Dzisiaj odebrałam podręczniki klas I-III przynoszone przez rodziców w zeszłym tygodniu. Mam rękawiczki ochronne i płyn do dezynfekcji rąk i powierzchni. Zapewnione przez szkołę. Mogę pracować w ciszy i spokoju :P Biblioteka jest nieczynna, nie przychodzą uczniowie i rodzice. Nie wiem jeszcze w jaki sposób będę odbierać komplety podręczników. Musimy to z dyrektorem przedyskutować....

anezka
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2006, 19:05

Re: Uruchomienie wypożyczania i zwrotu książek w bibliotece szkolnej przed 24 maja

środa 06 maja 2020, 15:00

Cieszę się, że czujesz się bezpiecznie :)

Piszesz, że przychodzisz jeden dzień w tygodniu - na ile godzin?
Drugie pytanie masz cały etat?
i trzecie :) Resztę obowiązków wykonujesz zdalnie?

anezka
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2006, 19:05

Re: Uruchomienie wypożyczania i zwrotu książek w bibliotece szkolnej przed 24 maja

środa 06 maja 2020, 15:01

Nie wiem jeszcze w jaki sposób będę odbierać komplety podręczników. Musimy to z dyrektorem przedyskutować....
My też myślimy nad bezpiecznym odbiorem podręczników, dlatego przyglądam się co robią biblioteki publiczne i pedagogiczne. Jakie wprowadzają zasady sanitarne.
Stąd też cała moja aktywność w tym wątku na forum.

Przecież my znamy możliwości naszej biblioteki i szkoły najlepiej i sami wraz dyrekcją możemy ustalić pewne reguły. Najważniejsze żeby było bezpiecznie.
Szkoda nie skorzystać z takiej szansy tylko czekać, aż w końcu coś nam narzucą.

Szkoda też, że inne dziewczyny, które wyszły z inicjatywą teraz tego żałują :(

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Uruchomienie wypożyczania i zwrotu książek w bibliotece szkolnej przed 24 maja

czwartek 07 maja 2020, 10:09

anezka pisze:
środa 06 maja 2020, 15:00
Cieszę się, że czujesz się bezpiecznie :)

Piszesz, że przychodzisz jeden dzień w tygodniu - na ile godzin?
Drugie pytanie masz cały etat?
i trzecie :) Resztę obowiązków wykonujesz zdalnie?
Raz w tygodniu przychodzę do biblioteki na 5 godzin: od 9 do 14.
W pozostałe dni pracuję zdalnie po 3 godziny; od 9 do 12 oraz dodatkowo po południu - jeśli otrzymam dodatkowe polecenie służbowe od dyr. Ostatnio przeliczałam korektę odpisów na fundusz socjalny. W inny dzień sprawdzałam aktualność podstaw prawnych z uchwał RP lub sprawdzałam szkolne regulaminy pod kątem obowiązujących przepisów. To nieskomplikowane, ale czasochłonne :cry:
Jestem zatrudniona na cały etat.
Oprócz biblioteki realizuję od kilku lat czynności dodatkowe: obsługa administracyjna zfśs, protokołowanie RP, prowadzenie strony internetowej szkoły. Oraz inne takie :lol:

anezka
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2006, 19:05

Re: Uruchomienie wypożyczania i zwrotu książek w bibliotece szkolnej przed 24 maja

czwartek 07 maja 2020, 14:11

Dziękuję za odpowiedź :)
W inny dzień sprawdzałam aktualność podstaw prawnych z uchwał RP lub sprawdzałam szkolne regulaminy pod kątem obowiązujących przepisów. To nieskomplikowane, ale czasochłonne
Oj wiem coś o tym, jestem w zespole do spraw statutu i regulaminów szkolnych...śledzenie przepisów prawa oświatowego jest bardzo zajmujące :P

KarolinaCKZiU
Posty: 4
Rejestracja: środa 18 mar 2020, 22:08

Re: Uruchomienie wypożyczania i zwrotu książek w bibliotece szkolnej przed 24 maja

niedziela 17 maja 2020, 17:46

Ja też cześć czasu teraz, gdy biblioteka jest zamknięta dla czytelników, postanowiłam wykorzystać na prace porządkowe. Przeglądam księgozbiór, selekcjonuje książki, które maja zostać ubytkowane, uzupełniam bazę haseł przedmiotowych w MOLu.

Dla mnie to też czas,kiedy mogę wziąć się porządnie za naprawę księgozbioru - w czasie normalnego funkcjonowania biblioteki na takie zajęcia nie miałam czasu. Teraz, przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności (nie widuję się praktycznie z innymi osobami przebywającymi w szkole) zaszywam się w bibliotece i sklejam, naprawiam, owijam itp.

Co do uruchomienia wypożyczania - już w czasie pandemii stworzyłyśmy z koleżanka wirtualną bibliotekę (w oparciu o wolne lektury), z której uczniowie za pomocą internetu mogą "wypożyczać" książki.
Nie wiem, jakie rozwiązanie zaproponuje dyrektor, w kwestii uruchomienia wypożyczeń, wiem natomiast, ze podobnie, jak z maturzystami tak i pozostali uczniowie będą mieli okazę zwrotu wcześniej wypożyczonych książek.
U nas odbywało się to w ten sposób, że w portierni ustawiłyśmy karton, do którego maturzyści przed odebraniem świadectwa musieli oddać książki. Wcześniej poczta elektroniczną listę zaległości otrzymywali wychowawcy, dzięki czemu wiedzieli kto i co musi jeszcze zwrócić do szkolnej biblioteki.

Lobo
Posty: 11
Rejestracja: sobota 24 sty 2015, 00:59

Re: Uruchomienie wypożyczania i zwrotu książek w bibliotece szkolnej przed 24 maja

wtorek 19 maja 2020, 16:21

Ja już od 25.05.2020r. ruszam do normalnej pracy na 30 godzin. Dyrektor prosił, abym opracowała wytyczne do naszej biblioteki szkolnej w związku z koronawirusem. Czytałam ogólne rekomendacje. Czy ktoś z Was opracował już takie szczegółowe, konkretne wytyczne pracy biblioteki i zwrotu książek i podręczników?

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Uruchomienie wypożyczania i zwrotu książek w bibliotece szkolnej przed 24 maja

środa 20 maja 2020, 13:42

Dzisiaj zaczynam nad tym pracować. Na podstawie rekomendacji BN i RG TBSP.
Na razie mam luźne notatki, teraz zamierzam ubrać to w słowa i przedstawić dyrektorowi.
W żadnych wytycznych nie znalazłam rekomendowania dni i godzin pracy.
Pewnie zależy to od dyrektora.
Zaproponuję trzy dni w tygodniu po 4 godziny. Reszta praca zdalna.

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Uruchomienie wypożyczania i zwrotu książek w bibliotece szkolnej przed 24 maja

czwartek 21 maja 2020, 02:23

Może komuś sie przyda artykuł Danuty Majkusiak na temat działania bibliotek szkolnych w czasie epidemii. Jest w numerze 4-6 "Biblioteki w Szkole" oraz tu: https://biblioteka.pl/artykul/Powrot-uc ... ktyka/9657

Generalnie nalezy chyba wyjść z założenia, że to nauczyciel bibliotekarz (a nie minister) najlepiej zna swojaą bibliotekę i swoich uczniów, wie, jakie są potrzeby i możliwości (np. lokalowe), więc to on, kierując się ogólnymi rekomendacjami, zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w danej szkole i zdrowym rozsądkiem, jest najwłaściwszą osobą, by ustalić takie zasady, które pogodzą bezpieczeństwo uczniów, bezpieczeństwo bibliotekarza z wypełnianiem przez bibliotekę koniecznych zadań.

Radzę pamiętać, że sytuacja w kwestii zagrożeń się zmienia i jest bardzo różna w róznych regionach. Przecież są powiaty, w których były jedniostkowe przypadki zakażeń, a nawet takie, w których nie było żadnego. Z drugiej strony są miejsca z licznymi ogniskami. Trzeba działać elastycznie i tak ustalać zasady, by można je było dostosowywać do sytuacji. Pamietajmy, że jak np. ustalimy, że trzeba caly dzień być w maseczce i rękawiczkach, to potem trzeba będzie to robić. Bo zasady to zasady.

Ważne jest, by znać zasady, jakie będą obowiązywać w danej szkole, i wziąć je pod uwagę. Bo przecież, jeśli uczniowie nie będą musieli w szkole być np. w maseczkach (nawiasem mówiąc trudno sobie wyobrazić uczniów w maseczkach), to raczej w bibliotece też takiego obowiązku nie będą mieli. Więc nie ma sensu przpisywać zaleceń np. BN (opracowanych zresztą na wcześniejsze otwarcie bibliotek publicznych), by później mieć kłopot z ich realizacją. Każda biblioteka jest inna, ma inne warunki lokalowe, liczbę pracowników itp. W bibliotece, w której np. pracują dwie osoby i jest dużo miejsca, można zupełnie inaczej wszystko zorganizować niż w malej bibliotece, w której nauczyciel pracuje na pół etatu. Każda z tych bibliotek będzie też mogła wdrożyć inny zakres swoich "usług".

We wspomnianym tekście jest sporo rad praktycznych dotyczących także procedur. Więc polecam ;)
A obszerny dodatek na temat "Akcji Podręczniki" jest w numerze 6/2029 (też dostępny na portalu biblioteka.pl, a kto nie ma dostepu, ten może go kupić online).

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 157 gości