KalinowskaK
Posty: 27
Rejestracja: niedziela 03 maja 2020, 01:35

Zwrot podręczników

poniedziałek 25 maja 2020, 13:35

Moi drodzy - myślę, że to najwyższy czas powiedzieć głośno NIE. Żadna biblioteka z nawet o wiele większą ilością pracowników nie przyjmie w ciągu tygodnia tysięcy podręczników. Dlaczego mamy narażać swoje życie i zdrowie kiedy istnieje mozliwość zmiany ustawy i powrotu zakupu podeczników przez rodziców. Jest epidemia, nie skończy się na tym czerwcu. Będzie powtarzać. We wrześniu będzie czekać nas powtórka z rozrywki. Jeśli w urzędach są skrzynki podawcze, a dokumenty są ozonowane, dlaczego my mamy narażać się na kontakt z setkami dzieci.

JAM155
Posty: 42
Rejestracja: czwartek 27 sie 2015, 16:21

Re: Zwrot podręczników

poniedziałek 25 maja 2020, 14:48

Jestem Za .... tylko jak to zrobić , u mnie Biblioteka jednoosobowa , 430 uczniów , jeszcze nie mam pozwolenia od dyrekcji na zbiórkę podręczników a o lekturach nie wspomnę i nie wiem na jakich zasadach !!!! , czy ma być ta 3 dniowa kwarantanna dla podręczników i książek czy nie i kto ma donieść je do Biblioteki . Jedna wielka Niewiadoma .....

Kalina
Posty: 78
Rejestracja: środa 27 lut 2013, 12:19

Re: Zwrot podręczników

poniedziałek 25 maja 2020, 15:09

To prawda , jest totalny chaos , brak informacji, brak decyzji. Jakby temat podręczników nie istniał. Dziś w mojej szkole było 8 uczniów, do biblioteki nie przyszedł nikt. W przyszłym tygodniu pewno będzie podobnie, Nie sądzę , by uczniowie nagle zaczęli masowo odwiedzać szkołę . A moja dyrekcja działa zgodnie z zarządzeniem MEN, a więc nie otwiera szkoły dla wszystkich , tylko wskazanych grup. Uczniowie muszą mieć wypełnioną deklarację od rodziców, jest kilka procedur, więc nie ma mowy o wchodzeniu dzieci tylko do biblioteki, nie ma mowy o wchodzeniu rodziców do szkoły. Nie ma mowy o wrzucaniu ksiązek do pudła ustawionego w korytarzu (czytałam, że niektórzy bibliotekarze to praktykują). Czyli ewentualne zwroty podręczników po 7 czerwca, jeśli uczniowie wrócą do szkół na normalnych zasadach. I po 7 czerwca zwrot pozostałych książek. I na to trzy tygodnie? O kwestaich bezpieczeństwa tu nie wspominam. Tylko jak przyjąć kilka tysięcy książek, które wróciły z różnych domów w kilkanaście dni- czy można to zrobić, czy to bezpieczne?
Ostatnio zmieniony poniedziałek 25 maja 2020, 21:27 przez Kalina, łącznie zmieniany 1 raz.

JAM155
Posty: 42
Rejestracja: czwartek 27 sie 2015, 16:21

Re: Zwrot podręczników

poniedziałek 25 maja 2020, 15:50

To się nie da ... 3 dni odpadną na testy kompetencji kl 8 . Dziś oświadczyłam mojemu dyr , że jak się w razie W spotkamy we wrześniu to nie będzie żadnego podręcznika do wydania za wyjątkiem Nowych jakie przyjdą dla kl 1.4,7 i tyle w temacie .

tessa
Posty: 22
Rejestracja: sobota 16 lut 2013, 23:03

Re: Zwrot podręczników

poniedziałek 25 maja 2020, 18:12

Ja będę się starała pozyskać od uczniów klas 8 zwroty książek (poza podręcznikami) w te dni, kiedy mają planowane konsultacje. Już jutro drogą elektroniczną zaproszę ich przed tymi zajęciami do biblioteki. Mam nadzieję, że chociaż część wypożyczonych książek wróci. Co do podręczników, to zaplanowałam zwroty przez klasy IV-VIII właśnie w tygodniu, kiedy są egzaminy. Dla klasy 8, przed egzaminem ostatniego dnia (gdyby była kolejka ustawię ławkę przed biblioteką), dla kl. 4-7 w uzgodnieniu z Dyrekcją po egzaminach. Oczywiście termin ustalony dla każdej klasy. Od uczniów klas I-III będę odbierać podręczniki za pośrednictwem wychowawców. Ci zgodzili się, że je zbiorą, a ja będę informować, kto z uczniów jeszcze zalega. Taki piękny plan..., czas pokaże co z tego wyjdzie.... Teresa

JAM155
Posty: 42
Rejestracja: czwartek 27 sie 2015, 16:21

Re: Zwrot podręczników

poniedziałek 25 maja 2020, 19:45

tessa a jak ma to się do obowiązkowej 3 dniowej kwarantanny na książki i podręczniki ? w jaki sposób je odbierzesz od uczniów ? .
To są pytania na które nikt nam nie dał jak narazie odpowiedzi a kazał wracać do szkoły ..... AAA i to nie do Biblioteki a jako opieka świetlicowa , z tego co czytam i dowiaduję się prywatnie nikt na razie nie jest zainteresowany zbiórką książek i podręczników ( dyrekcja , nauczyciele) poza nami Bibliotekarzami .

Elka
Posty: 2
Rejestracja: środa 18 mar 2020, 18:36

Re: Zwrot podręczników

poniedziałek 25 maja 2020, 20:30

Jeśli o mnie chodzi, to mam pomysł, żeby uczniowie ósmych klas w ostatni dzień egzaminów przynieśli komplet podręczników oraz książki do oddania z biblioteki. Każdy uczeń mógłby położyć na ławce w wyznaczonej dla danej klasy sali swoje książki wraz z nazwiskiem. Po trzech dniach mogłabym przejrzeć, czy wszystko się zgadza i przenieść książki do biblioteki. Zamierzam najpierw wydrukować listę zaległości danej klasy z MOLa i przekazać ją wychowawcom, żeby uczniowie mieli czas na przygotowanie kompletu do oddania. Nie wiem czy taki pomysł zaakceptuje dyrekcja, ale na razie nie mam lepszego.

tessa
Posty: 22
Rejestracja: sobota 16 lut 2013, 23:03

Re: Zwrot podręczników

poniedziałek 25 maja 2020, 20:40

Jak odbiorę książki? Zaopatrzona w niezbędne akcesoria ochronne, w bezpiecznej odległości, odgrodzona od uczniów ladą ze stolików, będę nosić książki do czytnika, a później na miejsce kwarantanny. Myślę właśnie o takim sposobie i na dzień dzisiejszy nie mam innego pomysłu.

Elka
Posty: 2
Rejestracja: środa 18 mar 2020, 18:36

Re: Zwrot podręczników

poniedziałek 25 maja 2020, 20:56

W mojej szkole na konsultacje będą przychodzić tylko niektórzy uczniowie. Poza tym przed testem nie będę ich pozbawiać podręczników, ponieważ teoretycznie mogą się jeszcze uczyć. Póki co napisałam maila do mojej Pani metodyk, może coś wymyśli.

tessa
Posty: 22
Rejestracja: sobota 16 lut 2013, 23:03

Re: Zwrot podręczników

poniedziałek 25 maja 2020, 21:18

Przy okazji konsultacji będę odbierać jedynie lektury i pozostałe , poza podręcznikami wypożyczone książki. Jak pisałam wcześniej, termin odbioru podręczników planuję na ostatni dzień egzaminów. To chyba najlepsze w tym wypadku rozwiązanie

Kalina
Posty: 78
Rejestracja: środa 27 lut 2013, 12:19

Re: Zwrot podręczników

poniedziałek 25 maja 2020, 21:33

Jeśli chciałoby się zbierać podręczniki od ósmych klas w dniu egzaminu, to procedury organizacji egzaminu ( kilkanaście stron) są tak ustawione, że uczniowie mają być jak najdalej od siebie, nie gromadzić się, nie ustawiać w kolejkę itp. Wejść i wyjść najlepiej każdy innymi drzwiami . Zartuję oczywiście trochę, ale nie ułatwia to nam sprawy.
,

kno_da
Posty: 138
Rejestracja: piątek 17 sie 2018, 17:47

Re: Zwrot podręczników

poniedziałek 25 maja 2020, 21:37

U mnie plan jest taki:
klasy 8 są zaplanowane na 19 czerwca (piątek po egzaminach), pozostałe klasy zaplanowałam od 10 czerwca z pominięciem dni wolnych i egzaminów. Uczniowie i rodzice zostali zapoznani z procedurami i harmonogramem przez wychowawców. Wychowawcom przesłałam również listy z uczniami i stanem konta (co kto ma oprócz podręczników). W czasie zwrotu, dyrekcja zobowiązała wychowawców do pomocy, aby pilnowali przed szkołą odległości, dezynfekcji przy wejściu itd. Przy drzwiach do biblioteki będę miała stolik z komputerem i listami uczniów z klas. Wszyscy są poinformowani o tym, że dopiero po odbyciu kwarantanny podręczniki będą dokładniej sprawdzane. Podczas oddawania będę starała się nie przekładać pojedynczo podręczników, będzie to robił uczeń/rodzic. Po każdym odejściu blat będzie dezynfekowany. Na terenie szkoły będzie max. jednocześnie 2 uczniów. Jeden wychodzi, kolejny wchodzi. Będę starała się postępować zgodnie z wytycznymi (o których wcześniej wiele osób tutaj pisało). Podręczniki będę odkładać kupkami, a pozostałe książki oddzielnie. Na szczęście w większości przypadków mamy w rocznikach nadwyżkę w stosunku do młodszego rocznika. Tak jak wspominałam już wcześniej, klasy 1, 4 i 7 zostawiają podręczniki u siebie. Dyrekcja na wszystko wyraziła zgodę. Mam nadzieję, że się uda i nikt na tym nie ucierpi. Nie wyobrażam sobie zostawiać wszystkiego na sierpień/wrzesień w sytuacji, kiedy do trzech roczników przyjdą nowe podręczniki plus ćwiczenia dla wszystkich.

KalinowskaK
Posty: 27
Rejestracja: niedziela 03 maja 2020, 01:35

Re: Zwrot podręczników

poniedziałek 25 maja 2020, 21:39

Tessa nosząc książki do czytnika masz ogromna szansę się zarazić. Ksiązki powinny odleżeć trzy dni i dopiero zostać spisane.

Kalina
Posty: 78
Rejestracja: środa 27 lut 2013, 12:19

Re: Zwrot podręczników

poniedziałek 25 maja 2020, 21:43

Dzięki kno_da, super, że to opisałaś szczegółowo. Coś podobnego planowałam zrobić, rozmawiam o tym z dyr., ale jeszcze planu , ani listu do wychowawców nie mam. Napisz, ile klas na jeden dzień zaplanowałaś .

kno_da
Posty: 138
Rejestracja: piątek 17 sie 2018, 17:47

Re: Zwrot podręczników

poniedziałek 25 maja 2020, 21:47

No właśnie czytnik. Też mam, ale wtedy musiałabym brać każdą książkę w rękę. Na moich kodach kreskowych jest nr inwentarzowy książki więc uczniowie/rodzice będą przekładać i mi pokazywać nr , a ja będę odpisywać. Nie muszą nawet otwierać książki. Teoretycznie wszystko w głowie widzę, ale pewnie praktycznie coś może nie pójść po mojej myśli. Oby nie.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 84 gości