tessa
Posty: 22
Rejestracja: sobota 16 lut 2013, 23:03

Re: Zwrot podręczników

poniedziałek 25 maja 2020, 21:48

Świetny pomysł, aby uczniowie klas i,4 i 7 nie zwracali na razie książek, chyba też go zastosuję.

kno_da
Posty: 138
Rejestracja: piątek 17 sie 2018, 17:47

Re: Zwrot podręczników

poniedziałek 25 maja 2020, 21:50

Na jeden dzień 4 klasy. W każdym roczniku mamy oddział integracyjny, który jest mniej liczny. Najwięcej mam 27 uczniów w klasie. W sumie w klasach 4-8 mam 15 oddziałów. W klasach 1-3 jest 7 oddziałów.

tessa
Posty: 22
Rejestracja: sobota 16 lut 2013, 23:03

Re: Zwrot podręczników

poniedziałek 25 maja 2020, 21:58

Jak dobrze,że jest tu miejsce na taką wymianę myśli. Myślałam, że już wszystko mam obmyślone, ale doszłam do wniosku, że w wielu kwestiach macie rację i być może ratujecie moje zdrowie. Dziękuję za to i weryfikuję plany. Podoba mi się pomysł, aby uczniowie zostawiali swoje podpisane podręczniki w wyznaczonych klasach, a po 3 dniach je odbiorę. Jeszcze raz dziekuję za cenne uwagi.

zsp_jp2
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 10 mar 2020, 14:12

Re: Zwrot podręczników

wtorek 26 maja 2020, 08:42

Muszę zebrać podręczniki od 16 klas 4-8 i jestem przerażona. Nie wiem jak zrobić to bezpiecznie, bo wiele ludzi nie widzi już żadnego zagrożenia, przestają stosować środki bezpieczeństwa. Dyrekcja za priorytet uznała zwrot podręczników i lektur od klas 8. Zaproponowała, żeby podręczniki odbierać w dniach egzaminu (po 1 klasie w każdym dniu). Lektury mają przynosić przychodząc na konsultacje, ale po wczorajszym dniu marnie to widzę (aż 3 osoby). W czasie konsultacji dla pozostałych klas od przyszłego tygodnia będę prosiła o lektury i inne wypożyczenia. Tylko czy będą przychodzić?
Zaproponowałam Dyrekcji rozwiązanie o którym piszecie - żeby nie zbierać od klas 4 i 7, ale nie mam jeszcze odpowiedzi. Gdyby ktoś nam powiedział odgórnie, że można takie rozwiązanie zastosować, to byłoby dobrze.
Próbowałam rozplanować zwroty dla klas 5 i 6, których mam łącznie 11, ale nauczyciele zgłaszają, że będą potrzebowali podręczników jak długo się tylko da. Jak pogodzić to z czasem kwarantanny, oceną ich stanu, koniecznością wystawienia wezwań do zapłaty za zniszczone i wszystkimi innymi zestawieniami, które trzeba przekazać na koniec roku szkolnego?
Ze względu na zachowanie bezpieczeństwa Dyrekcja zaczęła się zastanawiać czy nie przesunąć zwrotu podręczników od pozostałych klas (- 8) na wrzesień. Pewnie byłoby to bezpieczniejsze. Tylko czasowo gorsze, bo przecież będą nowe dla kl. 4 i 7 (u mnie razem 7 oddziałów). Dlaczego nikt nie wyda takich wytycznych, które zapewnią nam bezpieczeństwo? Co powinnyśmy zrobić, żeby uprościć te wszystkie nieszczęsne procedury? U mnie nie ma metodyka od lat. Pozostaje koleżeńska wymiana doświadczeń i pomysłów, ale te, z czym musimy się teraz zmierzyć często nie ogarniamy.

Beata 8
Posty: 39
Rejestracja: piątek 04 paź 2019, 18:28

Re: Zwrot podręczników

wtorek 26 maja 2020, 11:19

zsp_jp2 pisze: Jak pogodzić to z czasem kwarantanny, oceną ich stanu, koniecznością wystawienia wezwań do zapłaty za zniszczone
Ja chyba nie będę zbyt dokładnie oceniać stanu zniszczenia. Miałam w zeszłym roku awanturę rodzica i teraz niby z jakiej racji mam wysłuchiwać wyzwisk w imię zalanej książki? Książki są dla uczniów i niech się rodzice między sobą awanturują. Teraz, tak ustalono po cichutku, że liczy się sztuka, chyba, że rodzic sam zaproponuje odkupienie. Książki są na trzy lata i nie warto się przejmować ich zniszczeniem. Mamy już chyba prawie (bez 2, 3, 6 stare i najwyżej się zamieni).

Libertad
Posty: 29
Rejestracja: piątek 20 wrz 2019, 08:47

Re: Zwrot podręczników

wtorek 26 maja 2020, 12:19

Próbowałam rozplanować zwroty dla klas 5 i 6, których mam łącznie 11, ale nauczyciele zgłaszają, że będą potrzebowali podręczników jak długo się tylko da.
Odwieczny problem. U mnie to samo co roku, najlepiej żebym zbierała w dzień zakończenia. Teraz mają uczniowie dostęp do podręczników online, poza tym są PROCEDURY - pandemia ma swoje "prawa", przedmiotowcy powinni w takim razie sami zbierać te podręczniki w szkole, tym bardziej, że 3dniowa (minimum) izolacja musi być.
U mnie raczej nie przejdzie zostawianie podręczników kl. 1, 4 i 7 u dzieci, ale planuję ich zbieranie podczas wypożyczania nowych kompletów we wrześniu. 8 klasa - podobnie jak wyżej, w ostatni dzień egzaminu, wcześniej otrzymają listę wszystkiego, co mają. Nawet bym przesunęła klasy 2 i 3 na koniec sierpnia, bo od nich potrzebny na wrzesień jest tylko j. obcy, a to się już da ogarnąć.

Kalina
Posty: 78
Rejestracja: środa 27 lut 2013, 12:19

Re: Zwrot podręczników

wtorek 26 maja 2020, 14:52

małe komentarze do dyskusji :)

-Trzydniowa izolacja podręczników, wg mnie nie znaczy, że muszą przeleżeć trzy dni na jakimś specjalnym miejscu, oczywiście przy założeniu, że nikt , absolutnie nie będzie ich dotykał , przekładał., przenosił .Dlatego myślę, że można je od razu układać na docelowej półce, a kolejne egzemplarze dokładać do stosika ( bez żadnego dotykania da się do zrobić), Wiadomo , jest to oficjalnie podane, że wirus nie przeskakuje z książki na książkę. A odkladał je będzie u mnie na półkę ich właściciel i tylko ten kto miał z nimi kontakt, czyli uczeń. Ja nie będę ich dotykać.

-Też nie odbieram podręczników od klas 7, 1, 4 . Nie można już oddawać makulatury, więc woźny musiałby je zaraz wywozić na śmietnik, chyba taczką. Nie mogę niestety teraz znależć linka, ale przeczytałam, że wydawnictwa będą miały obowiązek zdaje się od 2020/2021 r. wydawać też podręczniki w wersji elektronicznej, dlatego zwiększy się kwota na dotację. Oznacza to , że nadchodzi nowa era, podręczniki będzie można otworzyć na komputerze w klasie i w domu, Czy te zalegające w bibliotece będą potrzebne? Myślę, że coraz mniej . Mam małą powierzchnię, muszę się pozbywać niepotrzebnych.

-Po latach udręki związanej z kontrolą stanu podręczników, odpuszczam sobie. Naprawdę walczyłam jak lwica. Teraz , ważne dla mnie przede wszystkim to, by z podręcznika dało się skorzystać. Jak będzie możliwość - miejsce, czas do naprawy- poproszę o nią , jak nie-odpuszczam .Wojna z rodzicami i uczniami ?- już dziękuję.

KalinowskaK
Posty: 27
Rejestracja: niedziela 03 maja 2020, 01:35

Re: Zwrot podręczników

wtorek 26 maja 2020, 23:24

Dlatego mam propozycję - petycję środowiska o zmiane ustawy.

Janina Kloka
Posty: 1
Rejestracja: środa 27 maja 2020, 08:57

Re: Zwrot podręczników

środa 27 maja 2020, 09:04

Faktycznie świetny pomysł aby uczniowie klas I, IV i VII nie zwracali podręczników. Mam nadzieję że przekonam dyrektora. Pozdrawiam

Henik
Posty: 3
Rejestracja: środa 01 kwie 2020, 13:34

Re: Zwrot podręczników

sobota 30 maja 2020, 02:57

zsp_jp2 - o przeznaczeniu podręczników z ustawowym 3 letnim "przebiegiem" decyduje dyrektor. Ja już w ubiegłym roku, po wcześniejszych doświadczeniach z wycofywanymi podręcznikami, przekonałam dyrekcję do pozostawienia ich u uczniów - niech korzystają w trakcie dalszej nauki. I tak zrobię z tegoroczną klasą siódmą. Co do zwrotu pozostałych podręczników czekam jeszcze tydzień, a potem zamierzam (Kno_da - myślę podobnie) wyznaczyć klasom i poszczególnym uczniom dni i godziny zwrotu. Wymyśliłam, że podręczniki mogę przy takiej organizacji odbierać przez okno w którejś z klas (o ile nie będzie wykorzystywana i - co daj Bóg - będzie pogoda) i tam je pozostawić na trzy dni (papier potrzebuje podobno 1 dzień na dezynfekcję, ale plastik już 3 dni), a potem zdjąć z kont czytelników. Wiem, że urobię się po uszy, ale mam inne wyjście? Bardziej boję się o uczniów, że "akcję podręcznik" wykorzystają jako pretekst do pikniku. A może będę mogła liczyć na rodziców, którzy dokonają zwrotów? W takiej sytuacji jestem gotowa pojawić się w szkole również w godzinach popołudniowych. Póki co czekam, bo uczniowie jeszcze korzystają z podręczników. Na inne książki w holu szkoły czeka karton, do którego uczniowie liceum lub rodzice uczniów z podstawówki, nielicznie co prawda, ale jednak, robią zwroty. Dni egzaminów (ósmoklasisty i maturalnego) nie zamierzam łączyć z akcją zwrotów, żeby dodatkowo nie obarczać uczniów i rodziców oraz nauczycieli pobocznym obowiązkiem. Damy radę, jak zwykle. Mam nadzieję, że w zdrowiu, czego z serca życzę :lol:

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Zwrot podręczników

sobota 30 maja 2020, 14:41

Rozważając wszystkie argumenty "za" i "przeciw" zdecydowałam, a dyrektor zaakceptował, że od ósmoklasistów będę odbierać podręczniki jednak w dniu egzaminów. Przyniosą je - wraz z wypożyczonymi lekturami - w podpisanych workach / reklamówkach. Będę je odbierać osobiście w strefie wejścia do szkoły. Uczniowie włożą je do 120 litrowego worka, który potem umieszczę na 3 dni w bibliotece w strefie kwarantanny. Tak więc tuż po wejściu do szkoły pozbędą się balastu. Dobrze, że egzamin trwa trzy dni, bo jest duża szansa, że wszyscy przyniosą zwroty.
Jeśli chodzi o pozostałych uczniów: każda klasa ma wyznaczony dzień oddawania wypożyczonych materiałów. Klas nie mamy dużo, więc czerwcowych dni wystarczy. I uwaga, uwaga! Zwroty będzie przyjmować przeszkolona przeze mnie dyżurująca osoba z obsługi. W godzinach pracy szkoły 7.30-15.30.
Oczywiście w strefie wejścia do szkoły. Po swoim dyżurze odstawi worek do strefy kwarantanny w bibliotece.
Niestety, stan oddanych książek będę mogła sprawdzić dopiero po upłynięciu okresu kwarantanny....
Teoria teorią, a życie pokaże :lol:

KaJu
Posty: 254
Rejestracja: czwartek 25 maja 2006, 21:01

Re: Zwrot podręczników

sobota 30 maja 2020, 16:29

Nie ma na razie żadnych ustaleń, bo przecież egzaminy... np. ostatnio na radzie przedyskutowano kilka ważnych kwestii... czy komisja nadzorująca ma przynieść własne długopisy, czy też otrzyma je z zasobów szkolnych oraz co zrobić, gdy uczeń przypadkiem zapyta, która godzina... hm...

A gdzie ja mam składać 3,5 tys. podręczników, dyrekcja nawet nie chce słyszeć... "nie teraz, nie teraz, potem się zobaczy, może we wrześniu, jak już nie będzie pandemii..."
W bibliotece naprawdę nie ma deka miejsca, więc dotąd uczniowie przynosili komplety do klas i na następnej godzinie od razu odbierał młodszy rocznik. Panie z I-III zbierały same i przekazywały kolejnym. W obecnych warunkach nic z tego.

Jak znam życie, najwcześniej 19 czerwca będę mogła z tym ruszyć. Zwroty do biblioteki odbiera obecnie obsługa na dyżurce, więc może i w podręczniki będą zaangażowani. Mam wolę zebrać w czerwcu klasę ósmą, szóstą i piątą oraz w czerwcu wydać, nawet po zakończeniu roku szkolnego.

Natomiast siódmą i czwartą, wbrew pokusie, aby zostawić sprawy własnemu biegowi - chcę jednak zebrać, żeby mieć część lepszych kompletów na zapas. Zamierzam w ogóle zrobić zamówienie na mniejszą ilość niż to wynika z dotacji i uniknąć w ten sposób zwrotów oraz korekt. Tak zrobię i nikogo się nie będę pytała :) W razie czego kilka osób otrzyma komplety używane, uczeń przyjęty w ciągu roku szkolnego będzie miał od razu książki, a z uporczywym nieoddawaniem nie będę się musiała szarpać.

Tylko gdzie się to wszystko odbędzie? Oto jest pytanie.
POZDR:) Kaja

JAM155
Posty: 42
Rejestracja: czwartek 27 sie 2015, 16:21

Re: Zwrot podręczników

sobota 30 maja 2020, 18:32

KaJu .... u mnie podobnie , teraz najważniejsze testy kl8 , nic innego się nie liczy ! , książki , podręczniki Zwrot , no nie teraz , najbliższa data 19 czerwca ..... No to życzę powodzenia Dyrekcji . Powiedziałam na ostatniej Radzie Online , we wrześniu jak wrócimy nie będzie Nic do wydania , za wyjątkiem nowych podręczników 1,4,7 .
Myślisz , że ktoś się przejął , NIKT , więc ja też OdpuszczaM , nie mam zamiaru skończyć w Psychiatryku przez podręczniki i książki :P :P :P :P :P :P :P :P i tyle w temacie

KalinowskaK
Posty: 27
Rejestracja: niedziela 03 maja 2020, 01:35

Re: Zwrot podręczników

sobota 30 maja 2020, 20:08

KaJu, a możesz mi odpowiedzieć z jakiej racji to Ty zamawiasz podręczniki. W ustawie jasno napisane jest, że robi to dyrektor....

KaJu
Posty: 254
Rejestracja: czwartek 25 maja 2006, 21:01

Re: Zwrot podręczników

niedziela 31 maja 2020, 12:25

Dlaczego ja? Dobre pytanie... Przyszła nowa sekretarka i nie umiała, jednocześnie nowy dyrektor i się nie orientował, potem zniknął na długotrwałe zwolnienie, następnie urlop i rok go nie było. Wice (też nowej) spadło wszystko na głowę, trzeba było pomóc, nie było wyjścia - dużo by opowiadać. Teraz już nie do odkręcenia, razem z wicedyrektorką zmagamy się z zamówieniami i rozliczaniem dotacji.
Był taki epizod, że nauczyciele zrobili zamówienie sami - każdy sobie :!: potem nic się nie zgadzało, przekroczyli dotację i na mnie znowu spadło, żeby to wszystko wyprostować. Jeszcze więcej miałam kłopotu niż gdybym od początku zamówiła w sposób prawidłowy.
POZDR:) Kaja

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 89 gości