Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 25 cze 2020, 09:54

KaJu zazdroszczę. Ja powysyłałam upomnienia w ostrym tonie. zwłaszcza mam problem z klasami 1-3.

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

poniedziałek 07 wrz 2020, 10:06

Mam 21 zapisanych podręczników z tamtego roku szkolnego i tylu samo uczniów w klasie 3a. W tym roku szkolnym pojawiła się klasa 3b z liczbą 20 uczniów. Podręczników przyszło 22 egzemplarze (jeden dodatkowy przysługuje na klasę) i mam problem. Czy muszę oddać ten jeszcze jeden podręcznik, który mi zostanie, czy zatrzymać go jako dodatkowy dla klasy 3a, gdzie przypominam mam tyle podręczników, ilu jest uczniów. I jeszcze jedno pytanie - do kiedy ostatecznie trzeba rozliczyć się z podręcznikami?

mewatergirl
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 10 sie 2020, 12:50

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

poniedziałek 07 wrz 2020, 14:30

Witam. Prosze o pomoc doświadczonych bibliotekarzy.
1)W tym roku ubytkujemy podręczniki klas I, IV,VII z roku 2017. Moje pytanie jest takie: co z podręcznikami zamowionymi w latach 2018 i 2019 dla uczniów którzy doszli i dla klas które następowały później. Dla przykładu w 2017r. była tylko 1 Klasa VII, a rok później w 2018r. już 2, więc zamówiono kolejną ilość podręczników, potem dla następnego rocznika znowu kolejne podręczniki. W tym roku dla 2 klas VII przyszły komplety. Czy mam zubytkowac podręczniki tylko z 2017r. Czy również te z 2018 i 2019r?
2) Co wpisać w tytule protokołu? Protokol dotyczący ubytków podręczników zwrotnych za lata 2017-2020? Dziękuję za odpowiedź.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

poniedziałek 07 wrz 2020, 20:32

Odpisujemy całe komplety z racji zmian, jakie są w nowych, wprowadzanych zestawach/tytułach. Stąd nie jest istotne to, że niektóre są dokupowane/ domawiane. Po prostu wycofywane są zestawy po 3 latach używania, a wprowadzane nowe- zawsze jakieś zmiany w nich wprowadzają wydawnictwa.
Inna kwestia, że mamy w kraju niezłą samowolkę w interpretacji przepisów i niektóre OP wprowadzają księżycowe wymagania, nielogiczne, jak zachowywanie kompletów, które są wycofane z racji zmiany programowej po 3 latach. Trzeba sprawdzać pomysły swojego OP.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 08 wrz 2020, 08:42

Mój OP nie wypowiada się w tej kwestii, a ja nie pytam :lol:
Wycofuję wszystkie podręczniki do klas I, IV i VII - niezależnie od tego, kiedy zostały zakupione. Może też z tego względu, ze nie mam ich gdzie przechowywać. Moja biblioteka w całości to 30m2 :cry: Na razie trzymamy wszystko w piwnicy i czekamy na decyzję, co zrobić z wycofanymi podręcznikami.

KaWa
Posty: 207
Rejestracja: czwartek 28 lip 2016, 13:13

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

poniedziałek 14 wrz 2020, 09:17

Moi Drodzy. Bardzo proszę o informację, w jaki sposób rozliczacie się z księgowością z ćwiczeń dotacyjnych? Wiadomo, że podręczniki wpisujemy do księgi inwentarzowej i na tej podstawie opisujemy faktury. Jak to jest z ćwiczeniami, które uczeń dostaje na własność i nigdzie ich nie odnotowujemy? Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

poniedziałek 14 wrz 2020, 14:55

Ja wydaję ćwiczenia nauczycielom uczącym określonego przedmiotu. Zabierają ćwiczenia dla wszystkich klas w których uczą i podpisują się na liście. W przypadku kontroli mam dowód, że ćwiczenia zostały wydane pani X czy Y.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 15 wrz 2020, 08:45

Opis na fakturze dla księgowej:
Materiały ćwiczeniowe na kwotę .... wydano uczniom na własność.

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 15 wrz 2020, 09:05

Czy jeśli nauczyciel nie zmienia wydawnictwa, to podręcznik można zmienić po trzech latach użytkowania, czy nie jest to konieczne?

KaWa
Posty: 207
Rejestracja: czwartek 28 lip 2016, 13:13

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 15 wrz 2020, 15:06

Dzięki za podpowiedzi w sprawie ćwiczeń . Doszłam do wniosku, że sama sobie utrudniam życie. Pozdrawiam

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 16 wrz 2020, 09:12

autor: Dorota79 » wtorek 15 wrz 2020, 08:05
Czy jeśli nauczyciel nie zmienia wydawnictwa, to podręcznik można zmienić po trzech latach użytkowania, czy nie jest to konieczne?
--------------------

Program dotacyjny przewiduje, żeby po trzech latach użytkowania szkoła zamówiła nowe podręczniki. Szkoda tego nie wykorzystać i lepiej, żeby dzieci dostały nowiutkie książki. Po trzech latach użytkowania większość podręczników jest zniszczona i nadaje się do odpisu.

MałaMI
Posty: 76
Rejestracja: wtorek 08 wrz 2015, 11:51

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 17 wrz 2020, 00:56

Szczerze - same założenia programu są chore. Dlaczego część dzieci przez cała edukację ma nowe, używane lub zniszczone podręczniki. Gdzie tu sprawiedliwość - często widzę rozpacz szczególnie tych z młodszych klas gdy dostają używany i mało elegancki podręcznik. Wymiana co 3 lata to marnotrawstwo - u mnie wiele podręczników spokojnie mogłoby posłużyć przez kolejne lata - bo mieliśmy tylko jedną klasę, a trzy komplety po 20 sztuk stały na półce. Przecież to nasze podatki - to wycięte drzewa i totalne marnotrawstwo w imię nienormalnych zasad dla zasad.

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 17 wrz 2020, 08:12

Zgadzam się w stu procentach. Podręczniki mogłyby służyć minimum pięć lat, a i my mielibyśmy mniej pracy. Mam pytanie: czy jeśli uczeń zmienia szkołę, to może otrzymać ćwiczenia, które były na niego liczone? A jak to jest z podręcznikami? Można wypożyczyć na rok do innej szkoły?

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 17 wrz 2020, 09:13

Ćwiczenia są własnością ucznia i w przypadku zmiany szkoły zabiera je ze sobą.
Podręczniki uczeń wypożycza i zobowiązany jest oddać. Tak więc zostają w szkole, która dostała na nie dotację.

kno_da
Posty: 138
Rejestracja: piątek 17 sie 2018, 17:47

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 17 wrz 2020, 14:40

W tym roku mam sytuację, że uczniów kl. 5 jest dużo mniej (29), a podręczników więcej ze względu na bardziej liczny poprzedni rocznik (85). Rodzice zaproponowali, a dyrektor wyraził zgodę, żeby uczniowie mieli dodatkowy komplet w szkole. W ten sposób nie muszą dźwigać do domu. Mają w swoich szkolnych szafkach. Niestety taką możliwość ma tylko ten rocznik. Nie wiem czy to zgodne z prawem, ale skoro te podręczniki i tak będą u mnie leżeć przez cały rok i czekać na ubytkowanie to dlaczego nie ulżyć dzieciom? Szkoda tylko, że to taki wyjątkowy rocznik. Ten pomysł podsunęli rodzice na zebraniu, a szkoła przystała na to.

W ubiegłym roku, tak po koleżeńsku użyczyłam jeden komplet innej bibliotece szkolnej. U mnie stał na półce, a tam była pilna potrzeba dla ucznia niepełnosprawnego (też chodziło o to, by nie dźwigał do domu). Na koniec roku koleżanka mi go oddała.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 119 gości