nocna marka
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 10 wrz 2020, 00:19

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 23 wrz 2020, 23:06

Witajcie kochani,

To mój pierwszy rok pracy w bibliotece szkolnej, stąd w głowie aż roi się od pytań, a że szkoła również jest nowa - mogę zapytać tylko Was... Z góry bardzo Wam dziękuję za pomoc!
Ogarniam właśnie podręczniki. Taka u nas obsuwa w czasie - z różnych powodów. Na fakturze podane są ceny pakietów, brak cen jednostkowych. Na przykład - jeden z pakietów obejmuje dwie części podręcznika dla klasy 1 oraz podręcznik do angielskiego. Inny - dwie części podręcznika, podręcznik do matematyki plus podręcznik do angielskiego.
Czy do księgi podręczników i broszur mogę wpisać takie pakiety, tak jak jest na fakturze, czy też wszystko powinno zostać rozbite na poszczególne podręczniki? (tak jak wspomniałam, nie wiadomo co ile kosztuje, bo nie podano, a też i w pakiecie miało być taniej...)

Pozdrawiam Wszystkich

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 24 wrz 2020, 09:36

KaWa pisze:
środa 23 wrz 2020, 13:34
W kwestii uchwał nie pomogę, bo zwyczajnie się tym nie zajmuję. Podaję tylko dyrekcji wykaz podręczników i nic mnie więcej nie interesuje. Gotowe uchwały zatwierdzane są na radzie i tyle.
Pytam o uchwały, ponieważ piszę protokoły na radach. Czy ktoś wie może, czy opiniujemy zestaw i wykaz podręczników, czy tylko jedno z dwojga. Jak to jest?

zakładka
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 14 maja 2015, 10:42

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 24 wrz 2020, 10:11

nocna marka - napisz maila do wydawnictwa i poproś o tzw. specyfikację do faktury. Powinni Ci wysłać ceny jednostkowe. Pozdrawiam :D

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

piątek 25 wrz 2020, 09:06

Dorota79 pisze:
czwartek 24 wrz 2020, 09:36
KaWa pisze:
środa 23 wrz 2020, 13:34
W kwestii uchwał nie pomogę, bo zwyczajnie się tym nie zajmuję. Podaję tylko dyrekcji wykaz podręczników i nic mnie więcej nie interesuje. Gotowe uchwały zatwierdzane są na radzie i tyle.
Pytam o uchwały, ponieważ piszę protokoły na radach. Czy ktoś wie może, czy opiniujemy zestaw i wykaz podręczników, czy tylko jedno z dwojga. Jak to jest?
Zapytałam protokolanta. Opiniujemy szkolny zestaw programów i podręczników.

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

piątek 25 wrz 2020, 11:52

Dziękuję za odpowiedź. A czy zbieracie podpisy od rodziców, że zapoznali się z regulaminem korzystania z podręczników?

KaWa
Posty: 207
Rejestracja: czwartek 28 lip 2016, 13:13

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

piątek 25 wrz 2020, 13:27

U mnie jest jedno oświadczenie o odpowiedzialności rodzica za wypożyczone przez dziecko podręczniki i tam mam zapis, że rodzic zapoznał się z regulaminem udostępniania bezpłatnych podręczników i przyjmuje zapisy regulaminu do wiadomości. Rodzic podpisuje taki dokument co roku. Regulamin zamieszczony jest na szkolnej stronie internetowej.

nocna marka
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 10 wrz 2020, 00:19

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

sobota 26 wrz 2020, 17:22

zakładka pisze:
czwartek 24 wrz 2020, 10:11
nocna marka - napisz maila do wydawnictwa i poproś o tzw. specyfikację do faktury. Powinni Ci wysłać ceny jednostkowe. Pozdrawiam :D
Napisałam, bardzo Ci dziękuję! :)

KaWa
Posty: 207
Rejestracja: czwartek 28 lip 2016, 13:13

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 30 wrz 2020, 14:56

Moi Drodzy, wiem, że gdzieś to już było poruszane, ale potrzebuję na już informację, jak uzasadniacie protokół selekcji księgozbioru - oczywiście chodzi mi o ubytkowanie nieaktualnych podręczników? Powołujecie się na określone przepisy? może ktoś ma sprawdzoną formułę, która spokojnie przechodzi w księgowości? Bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 01 paź 2020, 10:25

KaWa pisze:
środa 30 wrz 2020, 14:56
Moi Drodzy, wiem, że gdzieś to już było poruszane, ale potrzebuję na już informację, jak uzasadniacie protokół selekcji księgozbioru - oczywiście chodzi mi o ubytkowanie nieaktualnych podręczników? Powołujecie się na określone przepisy? może ktoś ma sprawdzoną formułę, która spokojnie przechodzi w księgowości? Bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję.
Protokół ubytków podręczników dotowanych jest wyłącznie naszym wewnętrznym dokumentem, nie przekazujemy go księgowej, gdyż wartość podręczników dotowanych - jak i innych podręczników i broszur - nie jest wliczana do wartości zbiorów biblioteki.

Opis na protokole:

PROTOKÓŁ KOMISJI w sprawie selekcji księgozbioru z księgi inwentarzowej podręczników dotowanych
Komisja w składzie: przewodniczący - członkowie komisji -
stawia wniosek o wyłączenie z księgozbioru jako wycofane i skreślenie z inwentarza podręczników zakupionych z dotacji celowej dla uczniów klas I, IV i VII wg poniższego zestawienia:
itd

KaWa
Posty: 207
Rejestracja: czwartek 28 lip 2016, 13:13

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 01 paź 2020, 13:27

Dzięki za pomoc. Co kraj, to obyczaj, co księgowość, to rozmaite pomysły. Nie mam siły przebicia. Dużo zdrowia mnie to kosztuje, a do emerytury jeszcze kilka lat. Pozdrawiam serdecznie.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 01 paź 2020, 16:08

Jako nauczyciele bibliotekarze, jesteśmy podwładnymi dyrektorów, a ci Organów Prowadzących. Stąd też, od kilku lat, rozmaite podejście do podręczników w zależności od danego OP. Jeżeli OP żąda wliczania wartości podręczników do stanu księgozbioru, to nie kopałabym się z koniem. Jak u nas- dostałam pismo przekazane przez dyrekcję, że od dnia 1 IX 2016 roku mam podawać stan włącznie z dotacyjnymi podręcznikami, nie ma sensu się kłócić. Po prostu zgodnie z przepisami, mam odrębne księgozbiory w komputerowej bazie danych, podaję każdy z osobna, księgowość zlicza to razem i tak przekazuje. Tak samo z ubytkowaniem- księgowość żąda protokołów ponieważ musi podawać stan do OP, to prowadzimy takie dokumenty.
Nie należy łączyć w księgozbiorze głównym tych zbiorów /podr. i główny/, bo to błąd merytoryczny, ale już z podawaniem wartości- jeśli OP tak sobie życzy na piśmie, to się dostosowuję.

tessa
Posty: 22
Rejestracja: sobota 16 lut 2013, 23:03

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 01 paź 2020, 18:05

Pięknie to Aqa wyjaśniłaś. Podpisuję się pod tym, bo mam takie samo podejście i tak właśnie w tym temacie działam. Ja wiem jak powinno być, wartość zbiorów zawsze podaję bez /i z podręcznikami, a księgowa wybiera sobie opcję, która jej odpowiada. I jest ok. Pozdrawiam Teresa

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 01 paź 2020, 21:01

I ja tak robię jak Aqa. Na początku próbowałam protestować ale teraz podaję osobno stan głównego, osobno podręczników i niech sobie dodają. Nie wiem tylko czy mi nie każą skontrum objąć też podręczniki. Ale rozumiem, ze niektóre koleżanki mogą mieć kłopoty z uzasadnieniem wycofania podręczników. U mnie na całe szczęście wystarczy, że piszę że wycofuję zdezaktualizowane podręczniki. Za to u mnie muszę pytać o zgodę, dostaję ją po ok 3 miesiącach i dopiero mogę spisać. To komplikuje pracę i jej planowanie.

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

piątek 02 paź 2020, 10:12

Gdzie znajdę numery dopuszczenia podręczników do użytku?


Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 78 gości