arielka
Posty: 120
Rejestracja: wtorek 15 sty 2008, 13:08

e-Biblio - jak zacząć komputeryzację?

poniedziałek 16 lis 2020, 11:52

Dzień dobry.
Mam zakupiony program e-Biblio i jak najszybciej muszę zacząć komputeryzację zbiorów. Podpowiedzcie mi proszę, jak się do tego zabrać, aby praca była jak najbardziej efektywna. Nie wiem, czy mam najpierw wpisywać np. lektury, a później pozostałe książki, czy tak chronologicznie wg Księgi Inwentarzowej?
Dodatkowym problemem jest u mnie fakt, że mam połączony księgozbiór z dwóch różnych szkól, więc i Ksiąg jest kilka. I Księgi nr 1 też są dwie, więc numery inwentarzowe powtarzają się (fizycznie różni je tylko pieczątka biblioteki/szkoły). Ubytków tez jest sporo.
W ogóle myślę nad nadawaniem nowych numerów wszystkim książkom, bo inaczej się zgubię.
Jeśli znajdziecie chwilkę czasu, proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam

arielka

KaWa
Posty: 207
Rejestracja: czwartek 28 lip 2016, 13:13

Re: e-Biblio - jak zacząć komputeryzację?

poniedziałek 16 lis 2020, 13:58

Podpinam się pod pytanie. Mam identyczną sytuację: księgi główne SP i dawnego gimnazjum. Nie wchodzi w grę nadawanie nowych numerów, bo to zajmie wieki. Myślę o dodatkowym oznaczeniu literowym.

sylv
Posty: 251
Rejestracja: czwartek 25 sie 2016, 14:18

Re: e-Biblio - jak zacząć komputeryzację?

poniedziałek 16 lis 2020, 14:08

Ja bym zaczęła od najczęściej wypożyczanych. Ale nie wiem, jak z numeracją z ksiąg zrobić. Może dobrze byłoby książki z innej szkoły (i innej księgi) wpisać z nowymi numerami, jako przekazane? Nie wiem, czy tak można zrobić, ale dla mnie byłoby dość sensowne. Do tego protokół przekazania czy coś w tym stylu? Ale niech się jeszcze bardziej doświadczeni wypowiedzą.

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: e-Biblio - jak zacząć komputeryzację?

poniedziałek 16 lis 2020, 14:55

Kiedy przed laty przejmowałam książki z likwidowanej szkoły (około 2,5 tys. pozycji), otrzymałam protokoły przekazania zbiorów, na podstawie których wpisywałam darowane książki pod nowymi numerami do swojej księgi.

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: e-Biblio - jak zacząć komputeryzację?

poniedziałek 16 lis 2020, 15:25

arielka pisze:
poniedziałek 16 lis 2020, 11:52
Dzień dobry.
Mam zakupiony program e-Biblio i jak najszybciej muszę zacząć komputeryzację zbiorów. Podpowiedzcie mi proszę, jak się do tego zabrać, aby praca była jak najbardziej efektywna. Nie wiem, czy mam najpierw wpisywać np. lektury, a później pozostałe książki, czy tak chronologicznie wg Księgi Inwentarzowej?
Zachęcam do skorzystania z dodatku na temat komputeryzacji ("Biblioteka w Szkole" 12/2019). Sam dodatek można tez kupić: https://sklep.biblioteka.pl/komputeryza ... i-szkolnej

KaWa
Posty: 207
Rejestracja: czwartek 28 lip 2016, 13:13

Re: e-Biblio - jak zacząć komputeryzację?

wtorek 17 lis 2020, 09:31

Dziękuję za informację. W dniu dzisiejszym zamówiłam poradnik.

Jakub Salamon
Posty: 34
Rejestracja: środa 18 lis 2020, 12:00
Kontakt: Strona WWW Facebook

Re: e-Biblio - jak zacząć komputeryzację?

środa 18 lis 2020, 12:05

Przede wszystkim należy poprawnie skonfigurować system e-biblio, czyli w module do konfiguracji założyć odpowiednią ilość ksiąg inwentarzowych. Abym mógł dalej pomóc to poproszę o informację czy omawiane księgi będą importowane do e-biblio z innego systemu, czy będą wprowadzane ręcznie?

Pozdrawiam
Jakub Salamon
Architekt Systemów Bibliotecznych
(e-biblio, Alfios, Bibliografia)

arielka
Posty: 120
Rejestracja: wtorek 15 sty 2008, 13:08

Re: e-Biblio - jak zacząć komputeryzację?

środa 18 lis 2020, 12:52

Qba pisze:
środa 18 lis 2020, 12:05
Przede wszystkim należy poprawnie skonfigurować system e-biblio, czyli w module do konfiguracji założyć odpowiednią ilość ksiąg inwentarzowych. Abym mógł dalej pomóc to poproszę o informację czy omawiane księgi będą importowane do e-biblio z innego systemu, czy będą wprowadzane ręcznie?

Pozdrawiam

Dzień dobry.
Nie będzie importu, wszystkie książki będą wprowadzane ręcznie.
Proszę mi powiedzieć, czy w obrębie jednej Księgi inwentarzowej można dołożyć wyróżnik literowy? Chodzi o to,że mam dwie Księgi inwentarzowe główne nr 1 (ze Szkoły Podstawowej i z Gimnazjum), więc numery się dublują. Czy w tym przypadku przy konfiguracji ksiąg mogę utworzyć jedną Księgę nr 1 i w jej obrębie stworzyć wyróżnik literowy (np. G) dla książek wpisywanych z gimnazjum?
Ta sama sytuacja będzie przy Księdze Broszur oraz przy Księdze Podrtęczników.

Jakub Salamon
Posty: 34
Rejestracja: środa 18 lis 2020, 12:00
Kontakt: Strona WWW Facebook

Re: e-Biblio - jak zacząć komputeryzację?

środa 18 lis 2020, 12:56

Zanim odpowiem to jeszcze proszę o doprecyzowanie. Czy egzemplarze z księgi Gimnazjum i księgi SP trafią do jednej, nowej księgi inwentarzowej? Czy będą to dwie oddzielne księgi inwentarzowe?
Jakub Salamon
Architekt Systemów Bibliotecznych
(e-biblio, Alfios, Bibliografia)

arielka
Posty: 120
Rejestracja: wtorek 15 sty 2008, 13:08

Re: e-Biblio - jak zacząć komputeryzację?

środa 18 lis 2020, 12:57

Dziękuję Wszystkim za zaangażowanie i pomoc.
Jestem teraz w trakcie ogromnej selekcji, żeby móc wpisywać tylko potrzebne książki. Zacznę komputeryzację od lektur, które są najczęściej wypożyczane, a później będę wpisywała od najnowszych ksiąg.
Do pomocy technicznej w Librusie dzwonię już drugi dzień, ale nikt tam nie odbiera :evil: Tak więc jak zwykle, pomoc na forum jest niezawodna. :)
Przede mną ogrom pracy...

Pozdrawiam

arielka
Posty: 120
Rejestracja: wtorek 15 sty 2008, 13:08

Re: e-Biblio - jak zacząć komputeryzację?

środa 18 lis 2020, 12:59

Jakub Salamon pisze:
środa 18 lis 2020, 12:56
Zanim odpowiem to jeszcze proszę o doprecyzowanie. Czy egzemplarze z księgi Gimnazjum i księgi SP trafią do jednej, nowej księgi inwentarzowej? Czy będą to dwie oddzielne księgi inwentarzowe?
Książki z obu Ksiąg (Gimnazjum i SP) trafią do jednej nowej Księgi.

Jakub Salamon
Posty: 34
Rejestracja: środa 18 lis 2020, 12:00
Kontakt: Strona WWW Facebook

Re: e-Biblio - jak zacząć komputeryzację?

środa 18 lis 2020, 13:14

W opisanym wypadku, gdy egzemplarze z dwóch różnych ksiąg trafiają do jednej są moim zdaniem dwa rozwiązania:

1. Przenumerowanie wszystkiego i nadanie nowych numerów inwentarzowych. Zaletą tego rozwiązania jest pozbycie się wszelkich problemów z ewentualna podwójna numeracja ubytków oraz porządek w przyszłym skontrum. Poza tym i tak każdy egzemplarz musi przejść przez Pani ręce chociażby po to żeby nakleić na nim etykietę z kodem kreskowym do wypożyczania.

2. Dopisywanie do dublowanych numerów prefiksu literowego żeby system przyjął egzemplarze.

W obu rozwiązaniach każdy egzemplarz przechodzi przez Pani ręce ponieważ albo nadaje mu pani nowy numer albo dopisuje prefix.
Ja osobiście jestem zwolennikiem pierwszego, ponieważ porządkuje mi księgozbiór na przyszłość, czyli w nowej księdze inwentarzowej nie będę miał żadnych ubytków, wszystkie egzemplarze poobklejane i przyszłe skontrum wyjdzie bez zająknięcia 8). Poza tym mogę skorzystać z automatyki wbudowanej w e-biblio i system nada mi sam kolejne numery inwentarzowe i kody kreskowe do egzemplarzy 8)

Pozdrawiam
Jakub Salamon
Jakub Salamon
Architekt Systemów Bibliotecznych
(e-biblio, Alfios, Bibliografia)

KaWa
Posty: 207
Rejestracja: czwartek 28 lip 2016, 13:13

Re: e-Biblio - jak zacząć komputeryzację?

środa 18 lis 2020, 13:53

Witam. Panie Jakubie w moim przypadku dane książek będą wpisywane ręcznie. Będą osobne księgi inwentarzowe SP i nieistniejącego już gimnazjum. Rozumiem,że potrzebne będzie dodatkowe oznaczenie literowe tych ksiąg. Bardzo proszę o wskazówki.

arielka
Posty: 120
Rejestracja: wtorek 15 sty 2008, 13:08

Re: e-Biblio - jak zacząć komputeryzację?

środa 18 lis 2020, 14:00

Jakub Salamon pisze:
środa 18 lis 2020, 13:14
W opisanym wypadku, gdy egzemplarze z dwóch różnych ksiąg trafiają do jednej są moim zdaniem dwa rozwiązania:

1. Przenumerowanie wszystkiego i nadanie nowych numerów inwentarzowych. Zaletą tego rozwiązania jest pozbycie się wszelkich problemów z ewentualna podwójna numeracja ubytków oraz porządek w przyszłym skontrum. Poza tym i tak każdy egzemplarz musi przejść przez Pani ręce chociażby po to żeby nakleić na nim etykietę z kodem kreskowym do wypożyczania.

2. Dopisywanie do dublowanych numerów prefiksu literowego żeby system przyjął egzemplarze.

W obu rozwiązaniach każdy egzemplarz przechodzi przez Pani ręce ponieważ albo nadaje mu pani nowy numer albo dopisuje prefix.
Ja osobiście jestem zwolennikiem pierwszego, ponieważ porządkuje mi księgozbiór na przyszłość, czyli w nowej księdze inwentarzowej nie będę miał żadnych ubytków, wszystkie egzemplarze poobklejane i przyszłe skontrum wyjdzie bez zająknięcia 8). Poza tym mogę skorzystać z automatyki wbudowanej w e-biblio i system nada mi sam kolejne numery inwentarzowe i kody kreskowe do egzemplarzy 8)

Pozdrawiam
Jakub Salamon

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Zdecyduję się chyba na dopisywanie prefiksu, ponieważ mam tę Księgę ładnie wyprowadzoną i jest tam niewiele ubytków.

W razie problemów, zwrócę się ponownie o pomoc :P

Pozdrawiam

Nikoletta
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 06 paź 2022, 21:16

Re: e-Biblio - jak zacząć komputeryzację?

czwartek 06 paź 2022, 21:24

Jak rozpocząć komputeryzacje? Od czego muszę zacząć ? Będę wprowadzać zbiór ręcznie. Jak dodawać egzemplarz krok po kroku oraz jak nadać mu numer inwentarzowy ?

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 87 gości