KalinowskaK
Posty: 27
Rejestracja: niedziela 03 maja 2020, 01:35

Pomoc - informacja dla dyrektora

niedziela 22 lis 2020, 02:19

Szykuję się do poważnej rozmowy z dyrekcją na temat zwrotu i wypożyczania książek. Ostatnie prace z podręcznikami okupiłam poważnymi problemami zdrowotnymi - wysiadł mi kręgosłup i kompletnie bark. O stresie nie mówię. Tegoroczne rozpoczęcie roku przypominało wolnoamerykankę - podręczniki 3 roczników do obróbki, przygotowanie do ubytkowania równie trzech... zresztą co ja mówię. Przy podręcznikach nie mam żadnej pomocy - wychowawcy nawet nie pofatygowali się w czerwcu by przypilnować klas, rodzice zrobili bałagan kompletnie nie trzymając się harmonogramu - zostałam z tonami reklamówek, które musiałam samodzielnie przenosić w sierpniu i wrześniu . Główny problem od lat jest ten sam - nie mogę się doprosić by podręczniki były zwracane wcześniej niż w ostatnim tygodniu - oczywiście o wiele muszę się wykłócać z rodzicami we wrześniu . Do kiedy są zwracane u Was podręczniki i czy macie jakąś pomoc przy ich opracowaniu.

tessa
Posty: 22
Rejestracja: sobota 16 lut 2013, 23:03

Re: Pomoc - informacja dla dyrektora

niedziela 22 lis 2020, 19:22

U mnie zwroty podręczników w minionym roku szkolnym przebiegły dość sprawnie, ale długo się do tego przygotowywałam. Najpierw obmyśliłam plan, który po „burzy mózgów” z Dyrekcją sprawdził się w 100%. Dla każdej klasy sporządziłam imienny wykaz wypożyczonych książek , a uczniom wcześniej podałam liczbę podręczników, które mają przygotować. W kl. I-III do zwrotów podręczników zostali zobowiązani wychowawcy, którzy w terminie do 23.06 zwracali komplety do biblioteki. Ja po kwarantannie i odpisaniu z konta ucznia w programie, przekazywałam inf. zwrotną. Uczniowie z klas 4-8 oddawali książki w ostatnim tygodniu nauki wg ustalonego harmonogramu. Z przygotowaną listą szło bardzo szybko – uczeń przynosił komplet - sprawdzaliśmy , bez mojego dotyku, i uczeń odkładał komplet w wyznaczone miejsce. Reklamówkę zabierał! Podręczniki z klas o ostatnim roku użytkowania przyjmowane były zaraz przy wejściu do szkoły a później przeniesione do pomieszczenia w piwnicy, szumnie zwanego „archiwum”. W ten sposób w bibliotece zostały tylko podręczniki wypożyczenia na kolejny rok ułożone w komplety . Zebrałam prawie wszystkie podręczniki od ok. 350 uczniów. Wszystko poszło tak dobrze, bo wyegzekwowałam od Dyrektora , aby przy zwrotach podręczników był obecny wychowawca danej klasy. Pełnił dyżur przed szkołą, wpuszczał uczniów, a po wszystkim sprawdzał u mnie na liście stan zwrotów i monitował u rodziców . Spóźnialscy, po wyznaczonym terminie zostawiali książki w kartonie przy wejściu do szkoły. To naprawdę zadziałało! Początkowo sama nie wierzyłam, że pomysł z pomocą wychowawców przejdzie, ale argument, że sprawa podręczników, to sprawa całej szkoły – był nie do przebicia.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Pomoc - informacja dla dyrektora

poniedziałek 23 lis 2020, 15:00

Na koniec roku szkolnego sprawdził mi się taki model:
Każda klasa miała wyznaczony dzień oddawania wypożyczonych materiałów. Począwszy od drugiego tygodnia czerwca. Klas nie mamy dużo, więc czerwcowych dni wystarczyło. Zwroty przyjmowała dyżurująca osoba z obsługi w godzinach pracy szkoły 7.30-15.30 w strefie wejścia do szkoły. Po swoim dyżurze odstawiła worek do strefy kwarantanny w bibliotece.
Niestety, stan oddanych książek mogłam sprawdzić dopiero po upłynięciu okresu kwarantanny....

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: Pomoc - informacja dla dyrektora

wtorek 24 lis 2020, 18:14

Ja zwrot podręczników planuję zwykle na drugi lub trzeci tydzień czerwca. Układam harmonogram zwrotów czyli każda klasa przychodzi z wychowawcą na wyznaczonej godzinie. Wychowawca pilnuje uczniów i wie kto książek nie oddał. W czerwcu było trochę inaczej. Każda klasa miała wyznaczone godziny w których zwracali książki w opisanych reklamówkach. Ja przy uczniu sprawdzałam kompletność zestawu i odnotowałam zwrot. Książki w reklamówkach "przeleżały" całe wakacje. We wrześniu na zapakowanych podręcznikach nakleiłam kartki z nazwiskami nowych uczniów. Rozdanie ich klasie trwało 5 minut. Ten system sprawdził się podczas pandemii. Zawsze ustalam też "dodatkowe" terminy zwrotów bo zawsze są "spóźnialscy". Podręczniki przeznaczone do selekcji zapakowałam do kartonów i zostały wyniesione do magazynu.

kno_da
Posty: 138
Rejestracja: piątek 17 sie 2018, 17:47

Re: Pomoc - informacja dla dyrektora

środa 25 lis 2020, 11:21

U mnie również uczniowie przynosili zestawy wg ustalonego harmonogramu. Był on rozpisany na ostatni tydzień czerwca. Na klasy starsze miałam przeznaczone 2 godz. dla klasy, a klasy młodsze 1,5 godziny. W sumie 14 oddziałów (bez tych, które zostawiały podręczniki u siebie). Miałam do pomocy wychowawców i panią sprzątającą, która przy wejściu do szkoły pilnowała dezynfekcji itp. Uczniowie oddawali komplet przy drzwiach biblioteki (miałam ustawiony stolik). Po każdym uczniu dezynfekowałam stolik. Pracowałam w rękawiczkach i maseczce. Przygotowałam sobie dla każdej klasy listę uczniów z tabelą gdzie odhaczałam przedmioty, ewentualnie zaznaczałam podręcznik zniszczony itp. Prawdę mówiąc sprawdzałam tylko ilość i jakość czy się zgadza. Ewentualnie gdy były braki w egzemplarzach sprawdzałam po numerach. Roczniki, które miały ostatni rok zostawiały podręczniki (za zgodą dyrekcji) u siebie na zawsze. W październiku je ubytkowałam. W celu oddania innych książek klasy te miały ustalony czas w harmonogramie 1 godz.. Od ubiegłego roku w celu wypożyczenia podręczników przygotowuję kartki ksero dla każdego ucznia imienne. Uczniowie wraz z wychowawcą wypełniają (numery inwentarzowe, imię, nazwisko, klasa). Zebrane kartki przechowuję i podczas oddawania w czerwcu sprawdzam. Czyli tak jakby karty czytelnika tyle, że ksero (nie mam już oryginalnych kartonowych). Bardzo to ułatwia mi pracę.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 107 gości