Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: ebiblio - błędy w działaniu

piątek 20 lis 2020, 17:26

Brakuje mi wyszukiwania wg, serii i wg grupy wiekowej zwłaszcza teraz rodzic przeglądając katalog chce zawęzić np. tylko do młodszej grupy.

BlondAnka
Posty: 20
Rejestracja: piątek 21 wrz 2018, 12:17

Re: ebiblio - błędy w działaniu

piątek 20 lis 2020, 20:30

Anna pisze: Brakuje mi wyszukiwania wg, serii i wg grupy wiekowej zwłaszcza teraz rodzic przeglądając katalog chce zawęzić np. tylko do młodszej grupy.
Akurat zawężenie wyszukiwania do grupy wiekowej jest łatwo możliwe pod warunkiem oczywiście, że w opisach bbgf była ona określona. Jeśli nie to trzeba sobie dodawać samemu w polu 385.
To jest najniższa opcja na tym bocznym panelu wyszukiwania.
Na tym panelu jest także opcja wyszukania serii ale tu już wchodzi moje zastrzeżenie: lista jest dłuuuga ale i tak nie wszystko się mieści.
Zwłaszcza, że trzeba pilnować interpunkcji bo jak nie, to powielają się seria napisane ze średnikiem, bez średnika, z inicjałem autora itp. Trzeba to co jakiś czas przejrzeć i doczyścić ominięte bubelki.
Po wybraniu kryterium wiekowego lista serii (jak i autorów, tytułów itd) się zmniejszy (o ile j.w.) ale mnie to nie bardzo dotyczy bo w liceum trudno wydzielać kategorie wiekowe.
Gdyby można było najpierw wybrać kryterium rodzajowe, o co walczę, np. fantastyka to lista serii do przejrzenia mocno by się zmniejszyła. Ale i tak kiedyś zabraknie miejsca.

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: ebiblio - błędy w działaniu

piątek 20 lis 2020, 22:47

A masz rację. Miałam sporą przerwę we wprowadzaniu i nie wiem może dodali albo ja byłam ślepa ale pamiętam ,że mi brakowało tego. I faktycznie mam kilka np. Dzienników cwaniaczka wystarczy że w opisie po nazwie serii a przed numerem w obrębie serii jest średnik albo go nie ma . Trzeba to wysprzątać będzie a lista faktycznie jest długa. To samo z innymi seriami gdzie mam dużo tytułów. Czasem nie mogę się dopatrzyć gdzie tkwi różnica i o co chodzi. Seria Czytam sobie bardzo bogata, z dopiskami do tytułu głównego serii jedne wchodzą w wyszukiwaniu serii do jednego worka czytam sobie a niektóre nie i konia z rzędem dlaczego. Poprawianie tez nie jest takie proste. Dlaczego nie można łatwo wprowadzić poprawki literówki - klikam w pole, poprawiam i już, a mam też takie tytuły, gdzie nie da się niczego poprawić, zwykłej literówki w nazwie serii - wiesza się i już. Co do gatunku jeśli mam w opisie podaną np fantastykę to mi wyszukuje ale masz absolutną rację, ze powinno wyszukiwać z poziomu rodzaj pozycji

Jakub Salamon
Posty: 34
Rejestracja: środa 18 lis 2020, 12:00
Kontakt: Strona WWW Facebook

Re: ebiblio - błędy w działaniu

środa 25 lis 2020, 00:26

BlondAnka pisze:
piątek 20 lis 2020, 15:41
1. Wyszukiwanie po sygnaturach jest możliwe przez bibliotekarza, czytelnik nie ma takiej opcji.
To prawda i raczej nie planujemy takiego wyszukiwania, ponieważ czytelnik nie wie co to jest sygnatura i nie ma pojęcia o Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej w/g której taka sygnatura jest zbudowana (to twierdzenie wynika z wieloletniego doświadczenia w bibliotekach i testowaniu zapytań czytelniczych w OPACach)
2. Robienie zestawienia typu fantastyka młodzieżowa jest sorki głupiego robotą - ja mam tego 5 regałów. Owszem mogę zrobić polecaną listę ale jak ktoś chce przejrzeć ogólnie co jest? Jeśli dużo czyta i bestselery już zna? Skoro przy wprowadzaniu egzemplarza definiujemy "rodzaj pozycji" to dlaczego nie jest to kryterium wyszukiwania? Tylko statystyczne co mi najmniej potrzebne.
Ciekawy pomysł, ale na razie jest Pani jedyna wśród kilu tysięcy użytkowników :-). Zanotuję to. Ale na teraz, skoro zestawienia bibliograficzne odpadają to zalecam używanie w rekordzie pola 692x - słowa kluczowe. W prosty sposób do każdego rekordu można dopisać "fantastyka" i będzie się pięknie wyszukiwać.
3. Wiem, że dane pobiera z konkretnych pól ale u mnie krzaczy i konsultowałam to z pomocą - nie wiedzą dlaczego.
Tutaj pomogę jak dostane więcej konkretów ;-(
4. Katalog autorski, tytułowy itd występuje w bibliotekach publicznych i bardzo ułatwia przeglądanie.
Poproszę o przykład takiego katalogu online
Jak pisałam doceniam chęć pomocy, bo w librusie różnie z tym bywało. Z przyjemnością spotkam się z Panem jeśli to będzie możliwe. Zaraz wyślę wiadomośc prywatną z kontaktem do siebie.
Kontakt do mnie: j.salamon@3strona.pl

Pozdrawiam
Jakub Salamon
Jakub Salamon
Architekt Systemów Bibliotecznych
(e-biblio, Alfios, Bibliografia)

Jakub Salamon
Posty: 34
Rejestracja: środa 18 lis 2020, 12:00
Kontakt: Strona WWW Facebook

Re: ebiblio - błędy w działaniu

środa 25 lis 2020, 00:28

Anna pisze:
piątek 20 lis 2020, 22:47
A masz rację. Miałam sporą przerwę we wprowadzaniu i nie wiem może dodali albo ja byłam ślepa ale pamiętam ,że mi brakowało tego. I faktycznie mam kilka np. Dzienników cwaniaczka wystarczy że w opisie po nazwie serii a przed numerem w obrębie serii jest średnik albo go nie ma . Trzeba to wysprzątać będzie a lista faktycznie jest długa. To samo z innymi seriami gdzie mam dużo tytułów. Czasem nie mogę się dopatrzyć gdzie tkwi różnica i o co chodzi. Seria Czytam sobie bardzo bogata, z dopiskami do tytułu głównego serii jedne wchodzą w wyszukiwaniu serii do jednego worka czytam sobie a niektóre nie i konia z rzędem dlaczego. Poprawianie tez nie jest takie proste. Dlaczego nie można łatwo wprowadzić poprawki literówki - klikam w pole, poprawiam i już, a mam też takie tytuły, gdzie nie da się niczego poprawić, zwykłej literówki w nazwie serii - wiesza się i już. Co do gatunku jeśli mam w opisie podaną np fantastykę to mi wyszukuje ale masz absolutną rację, ze powinno wyszukiwać z poziomu rodzaj pozycji
To już drugi głos do wyszukiwanie po rodzaju pozycji. Dziękuję i zbieram :-)

Pozdrawiam
Jakub Salamon
Jakub Salamon
Architekt Systemów Bibliotecznych
(e-biblio, Alfios, Bibliografia)

BlondAnka
Posty: 20
Rejestracja: piątek 21 wrz 2018, 12:17

Re: ebiblio - błędy w działaniu

środa 25 lis 2020, 21:16

1. Czytelnik przećwiczony w szkole wie z grubsza co to jest sygnatura, sama miałam jako uczeń a teraz prowadziłam lekcje biblioteczne na okoliczność. W podstawówkach raczej to nie jest UKD tylko oznaczenia literowe typu P -przygodowe, F -fantastyka a to łatwo zapamiętać. Poza tym można to łatwo wytłumaczyć podając listę - najpopularniejsze oznaczenia.
2. Nie chce mi się wierzyć, że tylko ja i koleżanka Anna (coś jest w imieniu?) jesteśmy za wyszukiwaniem po rodzaju pozycji. To podstawa – określić preferowany rodzaj.
Teoretycznie mogłabym dopisywać słowo kluczowe, ale wie Pan sam ile to dodatkowej pracy, jak wydłuża czas wprowadzania księgozbioru wstecznie. I zresztą po co, skoro już jest określony rodzaj, tylko trzeba tego użyć w programie.
3. Błędy i krzaki to już indywidualnie, za długo by pisać. Odezwę się na podany mejl. Usiłowałam wysłać priv z forum ale mnie wywalało, mejla podobno wysłało tyle że do mnie potwierdzenie nie przyszło więc do Pana pewnie też nie.
4. Moja biblioteka publiczna ma system Mateusz, tam jest taka możliwość. W sąsiedniej Sowie jest wyszukiwanie z listy aktywnej tzn podgląd dostępnych autorów po wpisaniu każdej kolejnej litery nazwiska. Aktywna lista zawsze cudownie ułatwia życie.
Dziś ma być aktualizacja, zobaczę co pozmieniali i odezwę się.
Dziękuję.

BlondAnka
Posty: 20
Rejestracja: piątek 21 wrz 2018, 12:17

Re: ebiblio - błędy w działaniu

czwartek 26 lis 2020, 16:57

Mam pytanie odnośnie okładek.
Jeśli ktoś dodał złą okładkę do opisu BN a ja pobrałam opis i sobie zmieniłam na właściwą to która zostaje przy opisie w HKC?

BlondAnka
Posty: 20
Rejestracja: piątek 21 wrz 2018, 12:17

Re: ebiblio - błędy w działaniu

czwartek 26 lis 2020, 20:38

Wyszukiwanie w HKC.
Taka sytuacja - Zmierzch
1.wpisuję: zmierzch meyer i wyświetla mi litanię 7 stron opisów. Wybieram z dostępnych rok wydania :2008 (3) i wywala mnie z informacją że "Nie znaleziono zmierzch meyer", wybieram : cop2008 powinno być (4) i też wywala. Przejrzałam te 7 stron - opisy z 2008 są jak najbardziej
2 wpisuję: księżyc w nowiu meyer , wybieram z dostępnych rok 2008 (6) i wyświetla mi listę 29594 pozycji wydanych w 2008 r.
3.wpisuję: zaćmienie meyer i ....
4......
Nie lubię tej sagi ale to chyba nie powód?

Brakujące opisy BN w HKC?
np Bliznobrody Tomasz Łysiaka. W HKC nie ma a w Karo jest z BN (pobrałam sobie zresztą) .
Zdarza się.

Basia
Posty: 461
Rejestracja: wtorek 11 kwie 2006, 08:16

Re: ebiblio - błędy w działaniu

czwartek 26 lis 2020, 21:26

BlondAnka pisze:
czwartek 26 lis 2020, 20:38
Brakujące opisy BN w HKC?
np Bliznobrody Tomasz Łysiaka. W HKC nie ma a w Karo jest z BN (pobrałam sobie zresztą) .
Zdarza się.
Niestety często się zdarza

Basia
Posty: 461
Rejestracja: wtorek 11 kwie 2006, 08:16

Re: ebiblio - błędy w działaniu

piątek 27 lis 2020, 13:42

BlondAnka pisze:
środa 25 lis 2020, 21:16
Nie chce mi się wierzyć, że tylko ja i koleżanka Anna (coś jest w imieniu?) jesteśmy za wyszukiwaniem po rodzaju pozycji. To podstawa – określić preferowany rodzaj.
Nie tylko Wy, ja też

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: ebiblio - błędy w działaniu

poniedziałek 30 lis 2020, 17:54

Taka sytuacja. Pobieram opis z HKC pobierz i edytuj. Chcę go uzupełnić o grupę wiekową i serię. Daję zapisz a wtedy okazuje się, że mam jeszcze uzupełnić pole 100, które już jest uzupełnione. Uzupełniam daje zapisz i wtedy mam białe pole. Odświeżanie nic nie daje, opis nie jest pobrany.
Udało się dopiero po pobraniu, wpisaniu egzemplarzy i dopiero po zaznaczeniu edytuj opis.

BlondAnka
Posty: 20
Rejestracja: piątek 21 wrz 2018, 12:17

Re: ebiblio - błędy w działaniu

środa 02 gru 2020, 13:19

Anna pisze:
poniedziałek 30 lis 2020, 17:54
Taka sytuacja. Pobieram opis z HKC pobierz i edytuj. Chcę go uzupełnić o grupę wiekową i serię. Daję zapisz a wtedy okazuje się, że mam jeszcze uzupełnić pole 100, które już jest uzupełnione. Uzupełniam daje zapisz i wtedy mam białe pole. Odświeżanie nic nie daje, opis nie jest pobrany.
Udało się dopiero po pobraniu, wpisaniu egzemplarzy i dopiero po zaznaczeniu edytuj opis.
Witaj w rzeczywistości e-biblio!
Już pisałam o tym na forum, pod tematem "Programy biblioteczne" że pobieranie przez edycję nie bardzo działa. Ale p. Salamon mi nie wierzy, że kasuje pole 100. Co prawda jakiś czas temu nawet pozwalało zapisać, widać znowu nie.
Jeśli chcesz dodać albo zmienić coś z pól nieobligatoryjnych faktycznie lepiej najpierw zwyczajnie pobrać, dodać egzemplarze a potem rzeźbić. A problem zgłoś do Pomocy, nie będę jedyna wredna ;)

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: ebiblio - błędy w działaniu

środa 02 gru 2020, 16:42

Dzisiaj nawet w pobranym opisie nie idzie dopisać grupy wiekowej. Pojawia się pole 40 i 999 obowiązkowe do wypełnienia. Wypełniam i biały ekran. Inny opis pobrany, poprawka o pole przeznaczenia, nie muszę uzupełniać pól 40 i 999 i wszystko sprawnie zapisane. Czy tak to powinno działać?

sylv
Posty: 251
Rejestracja: czwartek 25 sie 2016, 14:18

Re: ebiblio - błędy w działaniu

wtorek 08 gru 2020, 09:17

BlondAnka pisze:
środa 02 gru 2020, 13:19
Anna pisze:
poniedziałek 30 lis 2020, 17:54
Taka sytuacja. Pobieram opis z HKC pobierz i edytuj. Chcę go uzupełnić o grupę wiekową i serię. Daję zapisz a wtedy okazuje się, że mam jeszcze uzupełnić pole 100, które już jest uzupełnione. Uzupełniam daje zapisz i wtedy mam białe pole. Odświeżanie nic nie daje, opis nie jest pobrany.
Udało się dopiero po pobraniu, wpisaniu egzemplarzy i dopiero po zaznaczeniu edytuj opis.
Witaj w rzeczywistości e-biblio!
Już pisałam o tym na forum, pod tematem "Programy biblioteczne" że pobieranie przez edycję nie bardzo działa. Ale p. Salamon mi nie wierzy, że kasuje pole 100. Co prawda jakiś czas temu nawet pozwalało zapisać, widać znowu nie.
Jeśli chcesz dodać albo zmienić coś z pól nieobligatoryjnych faktycznie lepiej najpierw zwyczajnie pobrać, dodać egzemplarze a potem rzeźbić. A problem zgłoś do Pomocy, nie będę jedyna wredna ;)
Ja też nie mogę pobrać przez edycję :( W ogóle jeszcze na dobre nie zaczęliśmy korzystać z e-biblio, a już zaczynam wątpić, czy to dobra decyzja była...

Oxyvia
Posty: 20
Rejestracja: wtorek 19 lis 2019, 12:04

Re: ebiblio - błędy w działaniu

piątek 18 gru 2020, 16:19

BlondAnka pisze:
piątek 20 lis 2020, 15:41
Jak pisałam doceniam chęć pomocy, bo w librusie różnie z tym bywało. Z przyjemnością spotkam się z Panem jeśli to będzie możliwe. Zaraz wyślę wiadomośc prywatną z kontaktem do siebie.
Doskonale rozumiem, o czym piszesz.
Ja od niedawna korzystam z eBiblio i od pierwszej chwili zderzam się z rozmaitymi kłopotami. Opisałam je Panu Salamonowi w innym wątku tutaj na tym forum.
I też chętnie spotkałabym się w tej sprawie.
Czy udało Ci się spotkać z Panem Salamonem? Czy jeszcze nie? Bo może mogłabym się przyłączyć do spotkania?

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 127 gości