Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: SIO -żart czy nowe wymagania?

piątek 18 gru 2020, 11:48

Juliusz Wasilewski pisze:
Anna pisze:
piątek 11 gru 2020, 22:49
Ale na co komu takie informacje. Mniejsza, większa objętość co to ma za znaczenie. Trzeba podać cokolwiek i przestać przykładać wagę do urzędniczej twórczości.
Obawiam się, że podane liczby będą miały wpływ na wyniki czytelnictwa. Z poprawki (https://pomocsio.men.gov.pl/biblioteka/) chyba wynika, że uczniowie, którzy czytają książki cieńsze niż 49 stron nie będą zaliczani do czytelników (z wyjątkiem uczniów klas 1-2) ;)
A to już kompletne kuriozum.

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: SIO -żart czy nowe wymagania?

piątek 18 gru 2020, 11:50

Zuzza pisze:
piątek 18 gru 2020, 10:20
Problem w tym byłby ze stwierdzeniem ile stron miały książki wypożyczone przez ucznia - program Mol Net+ nie odróżnia książek cienkich od 500stronicowych. To jakiś idiotyzm tegoroczny i chodzi po prostu o zwykłe broszury. Problem z tym, że w księdze broszur są książki mające ponad 49 stron, a z kolei w księdze głównej (zwłaszcza w podstawówce) jest ich mnóstwo. Sama mam więcej niż 300 książeczek dla mniejszych dzieci. Ale ile dokładnie - nie wiem jak to policzyć - są wypożyczone.
Nawet gdyby były na półkach nie zamierzam liczyć.. 20 tys książek co ja jakiś Kopciuszek jestem czy jak?

MałaMI
Posty: 76
Rejestracja: wtorek 08 wrz 2015, 11:51

Re: SIO -żart czy nowe wymagania?

niedziela 20 gru 2020, 13:07

Jestem złośliwa. Postanowiłam zadzwonić - bo osoba robiąca wytyczne SIO dotyczące biblioteki kompletnie nie ma pojęcia. Od lat straszą mnie te zdygitalizowane dokumenty , dziwne określenia, grupy wiekowe. A przydałoby się parę pytań , które powiedziałyby prawdę o bibliotekach szkolnych. Np ilość godzin pracy, wiek zbiorów (oj wyszłoby jak stare mamy księgozbiory), stan komputeryzacji, sprzęt i najważniejsze - ilość zakupów. Może trzeba tą osobę dokształcić i uświadomić, że nie ma programów bibliotecznych liczących ilość stron w ksiązkach. Za to z przerażeniem stwierdziłam, że mam prawie 11.000 podręczników i księgozbiór liczący 13 tys. Gdyby chociaż procent tego co wydajemy , a w zasadzie wyrzucamy na podręczniki poszło na księgozbiory. Niestety, przez 3 dni NIKT W SIO nie odbierał telefonów. Ot i cały system informacji o oświacie.

arielka
Posty: 120
Rejestracja: wtorek 15 sty 2008, 13:08

Re: SIO -żart czy nowe wymagania?

poniedziałek 21 gru 2020, 10:02

MałaMI pisze:
niedziela 20 gru 2020, 13:07
Jestem złośliwa. Postanowiłam zadzwonić - bo osoba robiąca wytyczne SIO dotyczące biblioteki kompletnie nie ma pojęcia. Od lat straszą mnie te zdygitalizowane dokumenty , dziwne określenia, grupy wiekowe. A przydałoby się parę pytań , które powiedziałyby prawdę o bibliotekach szkolnych. Np ilość godzin pracy, wiek zbiorów (oj wyszłoby jak stare mamy księgozbiory), stan komputeryzacji, sprzęt i najważniejsze - ilość zakupów. Może trzeba tą osobę dokształcić i uświadomić, że nie ma programów bibliotecznych liczących ilość stron w ksiązkach. Za to z przerażeniem stwierdziłam, że mam prawie 11.000 podręczników i księgozbiór liczący 13 tys. Gdyby chociaż procent tego co wydajemy , a w zasadzie wyrzucamy na podręczniki poszło na księgozbiory. Niestety, przez 3 dni NIKT W SIO nie odbierał telefonów. Ot i cały system informacji o oświacie.
Nie poddawaj się i dzwoń dalej! Może to faktycznie dobry sposób na zmianę tych niedorzecznych danych.

Pozdrawiam.

Zuzza
Posty: 685
Rejestracja: czwartek 05 cze 2008, 14:15

Re: SIO -żart czy nowe wymagania?

piątek 25 gru 2020, 11:32

https://kobieta.wp.pl/zbiory-bibliotecz ... 666610976a

cała Polska już wie, jakiego "pomysła" miał ktoś w MEN :roll:

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: SIO -żart czy nowe wymagania?

poniedziałek 28 gru 2020, 20:22

Mam pytanie dotyczące ilości książek podawanych do SIO.
Czy od liczby książek należy odliczyć ubytki?
Po tylu latach podawania danych zastanawiam się, czy postępuję dobrze :|

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: SIO -żart czy nowe wymagania?

wtorek 29 gru 2020, 12:32

Ja zawsze podaję stan faktyczny księgozbioru czyli odejmuję ubytki. Jeśli chodzi o ilość książek o objętości do 49 s. (totalna bzdura) to sprawdzę w MOlu ile mam bajeczek i wierszyków i te dane podam. Tak się zastanawiam: te dane, które należy wpisać to dotyczą tylko 2020 roku czy ogólnie?

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: SIO -żart czy nowe wymagania?

wtorek 29 gru 2020, 18:58

To ma być stan faktyczny na 31 grudnia 2020r.

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: SIO -żart czy nowe wymagania?

środa 30 gru 2020, 11:38

Jeśli chodzi o całość księgozbioru to rzeczywiście obowiązuje stan na 31 grudnia. Ja się zastanawiam nad książkami do i od 49 stron. Należy podać ile takich książek przybyło do biblioteki od stycznia do grudnia 2020 r. Natomiast nie podajemy ile takich książek mamy ogółem w bibliotece.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: SIO -żart czy nowe wymagania?

środa 30 gru 2020, 19:50

Julia65 pisze:
środa 30 gru 2020, 11:38
(...) Ja się zastanawiam nad książkami do i od 49 stron. Należy podać ile takich książek przybyło do biblioteki od stycznia do grudnia 2020 r. Natomiast nie podajemy ile takich książek mamy ogółem w bibliotece.
Skąd masz takie informacje?
Na stronie https://pomocsio.men.gov.pl/biblioteka/ znalazłam tylko taki opis:

W zakresie zbiorów bibliotecznych wyodrębnione zostały następujące kategorie danych:
książki o objętości poniżej 49 stron – wydawnictwa zwarte o objętości poniżej 49 stron nie wliczając okładki (dane uzupełniane począwszy od 31.12.2020 r.)
książki o objętości co najmniej 49 stron – wydawnictwa zwarte o objętości co najmniej 49 stron nie wliczając okładki. (...)
Nie ma wzmianki o tym, że należy podać ile książek poniżej 49 stron przybyło do biblioteki od stycznia do grudnia 2020.

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: SIO -żart czy nowe wymagania?

środa 30 gru 2020, 20:22

Na stronie https://pomocsio.men.gov.pl/biblioteka dalej napisano tak "Do korzystających z biblioteki szkolnej należy zaliczyć użytkowników zarejestrowanych w bibliotece, którzy w roku sprawozdawczym co najmniej raz skorzystali ze zbiorów i usług biblioteczno-informacyjnych bibliotek ....."
Czyli rok sprawozdawczy trwa od stycznia do do grudnia i należy podać liczbę użytkowników zarejestrowanych w tym czasie w bibliotece. To dlaczego te książki które mają poniżej/powyżej tych 49 stron należy liczyć od początku a nie z roku sprawozdawczego? Właśnie nad tym się zastanawiam. Może ustalimy wspólną interpretację. Oczywiście nigdzie nie jest napisane, że to sprawozdanie jest za rok 2020. No ale chyba jest?

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: SIO -żart czy nowe wymagania?

czwartek 31 gru 2020, 15:32

Masz rację, Julio65.
Nic nie jest jednoznaczne. Błądzimy jak dzieci we mgle :x

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: SIO -żart czy nowe wymagania?

czwartek 31 gru 2020, 20:39

No nie. Użytkownicy a książki to co innego. Skoro podajesz stan całego księgozbioru to i podajesz ile w całym księgozbiorze masz tych mniejszych i większych. Ostatnio w szkle kontaktowym w tvn24 śmiali się z tego, że bibliotekarze będą liczyć strony.

KalinowskaK
Posty: 27
Rejestracja: niedziela 03 maja 2020, 01:35

Re: SIO -żart czy nowe wymagania?

sobota 02 sty 2021, 04:36

Możecie mi pogratulować skuteczności. Dodzwoniłam się do SIO. I cóż się okazało - te do 49 stron to podobno reakcja na pismo pana Juliusza Wasilewskiego. Państwo w SIO opatrznie zrozumieli to, że mamy również w księgozbiorach książki poniżej 49 stron i uznali, że trzeba to umieścić w ankiecie. Jak widać w Polsce wszystko trzeba argumentować nawet to co się chce osiągnąć. Porozmawiałam sobie z panią na temat niemerytoryczności pytań i zupełnego oderwania od prozy bibliotek szkolnych. Choćby digitalizacja - którą przecież doskonale wiemy robią jedynie biblioteki naukowe i to w stosunku do druków specjalnych. Zaproponowałam pani , że opracujemy swój zestaw pytań i zachęcam wszystkich do dyskusji i stworzenia czegoś co mówiłoby prawdę o bibliotekach szkolnych. Ja poddaję pod dyskusję wiek księgozbioru jako coś co przydałoby się wykazać.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: SIO -żart czy nowe wymagania?

sobota 02 sty 2021, 19:02

KalinowskaK - SZACUN DLA CIEBIE OGROMNY :!: Oby urzędnicy wyciągnęli wnioski 8)

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 108 gości