beba
Posty: 8
Rejestracja: czwartek 05 mar 2020, 10:59

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

sobota 11 wrz 2021, 21:08

Dzień dobry
No i teraz jestem w kropce. Chciałam złożyc wniosek w drugim terminie, czyli do końca września. Okazuje się, że wówczas będzie miało znaczenie to, że już korzystałam z takiej dotacji. Czyli wychodzi na to,że muszę się spieszyć i składać teraz, albo ryzykować później.
Zastanawiam się też jak rozwiązać problem spotkań autorskich. Może ktoś z Państwa ma na to jakieś internetowe rozwiązanie-oczywiście darmowe:)

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

sobota 11 wrz 2021, 22:25

Jest formularz wniosku i co dalej. Wypełniamy i co z nim zrobić?
Jak wycenić jaki procent przeznaczyć na sprzęt czy realizację zadań. I to w tak krótkim czasie. Czy można napisać, że 100 % chcę wydać na zakup nowości?

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

niedziela 12 wrz 2021, 00:23

beba pisze:
sobota 11 wrz 2021, 21:08
Dzień dobry
No i teraz jestem w kropce. Chciałam złożyc wniosek w drugim terminie, czyli do końca września. Okazuje się, że wówczas będzie miało znaczenie to, że już korzystałam z takiej dotacji. Czyli wychodzi na to,że muszę się spieszyć i składać teraz, albo ryzykować później.
Zastanawiam się też jak rozwiązać problem spotkań autorskich. Może ktoś z Państwa ma na to jakieś internetowe rozwiązanie-oczywiście darmowe:)

Wniosek na 2022 r. jest do końca października. Ale jeśli szkoła już korzystała z datacji z NPRCz, to lepiej próbować złozyć w poniedziałek 13.09.
Spotkania autorskie mogą, le przecież nie muszą być. Mogą być inne formy promocji czytelnictwa. O spotkaniach autorskich będzie w "Bibliotece w Szkole" kilka artykulów

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

niedziela 12 wrz 2021, 00:29

Anna pisze:
sobota 11 wrz 2021, 22:25
Jest formularz wniosku i co dalej. Wypełniamy i co z nim zrobić?
Jak wycenić jaki procent przeznaczyć na sprzęt czy realizację zadań. I to w tak krótkim czasie. Czy można napisać, że 100 % chcę wydać na zakup nowości?
Oczywiście, że można wszystkie pieniądze wydać na książki. A nawet jest to rozsądne, bo regały czy fotele powinien zapewnić organ prowadzący. To jest program rozwoju czytelnictwa, a nie regałów. Trudno rozwijać czytelnictwo bez książek. Nawet jak ma się piękny fotel

muzanka
Posty: 2
Rejestracja: piątek 02 paź 2015, 10:00

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

poniedziałek 13 wrz 2021, 09:10

Jaki jest termin składania wniosku na 2021rok?

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

poniedziałek 13 wrz 2021, 10:04

Ostatni znany (to znaczy z ostatniego dostępnego projektu rozporządzenia) mija dziś ;)

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

poniedziałek 13 wrz 2021, 10:11

Anna pisze:
piątek 10 wrz 2021, 09:50
W poprzedniej edycji pamiętam, że w czerwcu wiedziałam o przyznaniu pieniędzy. Było spotkanie w tej sprawie. Od września już działałam planując wszystko. Pieniądze były pod koniec października i gonitwa z zakupami i działaniami bo trzeba było zrealizować wszystko do końca roku kalendarzowego.
Naprawdę pieniądze były na koncie dopiero w październiku???
I dałaś radę wykorzystać je w ciągu dwóch miesięcy ???
Liczę na to, że projektodawcy wyciągnęli wnioski z poprzedniej edycji i w tej przepływ środków będzie szybszy...

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

poniedziałek 13 wrz 2021, 10:29

Tak. Dałam radę i nawet te wymagania zrealizowaliśmy do grudnia ale to było chore. Dlatego powiedziałam sobie nigdy więcej. No ale widać pamięć mi szwankuje i znowu sie w to chcę ładować. :lol: Moja dyr. i słusznie powiedziała, ze składamy na 2022 nie teraz. Sama byłam rozdarta bo kasa się przyda ale ten termin jest fatalny. Trudno przeprowadzić konsultacje, uzgodnienia z tym i tamtym i jeszcze zakupy w ostatniej chwili. Mój samorząd nic jeszcze nie wie. Ciekawa jestem jak u was.
Wydałam wtedy kasę w ciągu miesiąca bo zakupy musiałam zrobić do połowy listopada. Ale w czerwcu zrobiliśmy głosowanie uczniów, załatwiony samorząd i RR, kuratorium chciało by konsultować listę z metodykiem też to ogarnęłam w czerwcu i już miałam gotową listę więc tylko małe poprawki i zamówienie. Dobrze, ze teraz działania czytelnicze można przeprowadzić do końca roku szkolnego.

joanawtu
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 15 lis 2018, 14:36

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

poniedziałek 13 wrz 2021, 10:43

Ja w kwestii spotkań autorskich. Warto rozejrzeć się po swoim terenie, czy przypadkiem nie mieszka blisko jakiś autor i skontaktować się z nim w dowolny sposób. Ja wykorzystałam swoją znajomość z autorka książek dla dzieci, Kasią Wierzbicką i zrobimy spotkanie online. To znaczy dzieci będą stacjonarnie, a ona na ekranie. Dzięki temu autor nie musi dojechać, a takie spotkanie tez może być ciekawe.:-D

Panibiblioteczka
Posty: 52
Rejestracja: poniedziałek 17 lis 2014, 11:11

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

poniedziałek 13 wrz 2021, 12:43

na https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktua ... o-programu napisano o zmianach w projekcie rozporządzenia, m.in:

W stosunku do poprzedniej wersji projektu wprowadzono trzy istotne zmiany.
Po pierwsze w stosunku do Priorytetu 3 na rok 2021 również wprowadzono zapis, że „w pierwszej kolejności wsparcia finansowego udziela się organom prowadzącym placówki wychowania przedszkolnego, szkoły i biblioteki pedagogiczne, w odniesieniu do których w poprzednich latach realizacji Programu wsparcie finansowe nie zostało udzielone”, który przedtem dotyczył tylko lat 2022-25.

no i teraz już sama nie wiem, składać czy nie składać - ja z tych, co po raz drugi...

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

poniedziałek 13 wrz 2021, 13:36

Słowo o projektach edukacyjnych. W Rozporządzeniu jest zapis: "co najmniej jeden projekt edukacyjny na oddział w szkole z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej". Nie jest doprecyzowane, że muszą to być nowe książki zakupione ze środków NPRCz. Czy mam rację?

kno_da
Posty: 138
Rejestracja: piątek 17 sie 2018, 17:47

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

poniedziałek 13 wrz 2021, 15:26

Panibiblioteczka pisze:
poniedziałek 13 wrz 2021, 12:43
na https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktua ... o-programu napisano o zmianach w projekcie rozporządzenia, m.in:

W stosunku do poprzedniej wersji projektu wprowadzono trzy istotne zmiany.
Po pierwsze w stosunku do Priorytetu 3 na rok 2021 również wprowadzono zapis, że „w pierwszej kolejności wsparcia finansowego udziela się organom prowadzącym placówki wychowania przedszkolnego, szkoły i biblioteki pedagogiczne, w odniesieniu do których w poprzednich latach realizacji Programu wsparcie finansowe nie zostało udzielone”, który przedtem dotyczył tylko lat 2022-25.

no i teraz już sama nie wiem, składać czy nie składać - ja z tych, co po raz drugi...
To fragment projektu z 3 września. Dostałam to od mojej Pani Dyrektor. Wynika z tego, że na 2021 nie ma znaczenia, czy szkoła brała udział.

§ 6. 1. Środki budżetu państwa na wsparcie finansowe zaplanowane na dany rok budżetowy minister właściwy do spraw oświaty i wychowania dzieli między wojewodów oraz ministrów, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 4:
1) w 2021 r. – proporcjonalnie do wysokości wnioskowanych odpowiednio przez organy prowadzące placówki wychowania przedszkolnego, szkoły lub biblioteki pedagogiczne oraz dyrektora Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą kwot wsparcia finansowego dla placówek wychowania przedszkolnego, szkół, szkół w ORPEG lub bibliotek pedagogicznych, jednak w wysokości nie wyższej niż wnioskowana łączna kwota wsparcia finansowego;
2) w latach 2022–2025:
a) w pierwszej kolejności proporcjonalnie do wysokości wnioskowanych odpowiednio przez organy prowadzące placówki wychowania przedszkolnego, szkoły lub biblioteki pedagogiczne oraz dyrektora Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą kwot wsparcia finansowego dla placówek wychowania przedszkolnego, szkół, szkół w ORPEG lub bibliotek pedagogicznych, w odniesieniu do których w poprzednich latach realizacji Programu wsparcie finansowe nie zostało udzielone, jednak w wysokości nie wyższej niż wnioskowana łączna kwota wsparcia finansowego,

bibliotekazsg
Posty: 27
Rejestracja: środa 06 maja 2020, 17:20

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

poniedziałek 13 wrz 2021, 16:24

Witam, czy piszecie pismo - prośbę do prezydenta miasta, burmistrza o 20% wkład własny organu prowadzącego dla szkoły?

Panibiblioteczka
Posty: 52
Rejestracja: poniedziałek 17 lis 2014, 11:11

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

wtorek 14 wrz 2021, 08:18

kno_da - dziękuję, teraz już wiem, przeczytałam wczoraj treść rozporządzenia, i wiem, ze mogę spokojnie składać:)

Panibiblioteczka
Posty: 52
Rejestracja: poniedziałek 17 lis 2014, 11:11

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

wtorek 14 wrz 2021, 08:21

bibliotekazsg pisze:
poniedziałek 13 wrz 2021, 16:24
Witam, czy piszecie pismo - prośbę do prezydenta miasta, burmistrza o 20% wkład własny organu prowadzącego dla szkoły?
tak, oficjalnie tak, choć u nas dyrekcja kazała mi się najpierw upewnić w księgowości czy mamy środki (u nas 3 000zł), bo takie są zalecenia OP. Ale pismo oficjalne do burmistrza poszło...

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 88 gości