Pola z Opola
Posty: 112
Rejestracja: wtorek 23 sty 2007, 01:56

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

niedziela 01 sty 2023, 03:04

Ja podałam wszystkie wypożyczenia. Myślę zresztą, że to nie ma żadnego znaczenia

Haskire
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 02 sty 2023, 22:11

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

środa 04 sty 2023, 10:54

Do sprawozdania z realizacji NPRC muszę oddać oświadczenie o realizacji zakresu rzeczowego. Jest to załącznik 2a. Czy ktoś wie coś na ten temat? Z góry dziękuję

izerka2
Posty: 10
Rejestracja: środa 15 wrz 2021, 12:21

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

środa 04 sty 2023, 16:19

Mam pytanie. Właśnie wróciło sprawozdanie NPRC. Mam uzupełnić tabelę o wartości za poprzedni rok sprawozdawczy (dane z 2021 roku z grudnia). OP kazał wpisać planowaną datę zakończenia projektu 31.12.2022 a przecież napisałam, że pozostałe działania będą kontynuowane do końca roku szkolnego. Też tak macie? Skąd mam wziąć dane akurat z grudnia 2021?

Lilla Romma
Posty: 10
Rejestracja: środa 03 lut 2021, 18:10

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

czwartek 05 sty 2023, 08:54

Dzień dobry.
Myślę, że chodzi o rok 2022. Przecież teraz mamy już 2023 rok a poprzedni rok sprawozdawczy to 2022....

Lilla Romma
Posty: 10
Rejestracja: środa 03 lut 2021, 18:10

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

czwartek 05 sty 2023, 08:57

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025
Zgłoś ten postCytuj
04 sty 2023 16:19

Mam pytanie. Właśnie wróciło sprawozdanie NPRC. Mam uzupełnić tabelę o wartości za poprzedni rok sprawozdawczy (dane z 2021 roku z grudnia). OP kazał wpisać planowaną datę zakończenia projektu 31.12.2022 a przecież napisałam, że pozostałe działania będą kontynuowane do końca roku szkolnego. Też tak macie? Skąd mam wziąć dane akurat z grudnia 2021?


Uważam też, że powinno się wpisać datę zakończenia realizacji 31.12.2022 rok a w uwagach dodatkowo napisać, iż prowadzone są działania dotyczące danego projektu... Np. jeden projekt jeszcze nie został zakończony i będzie trwał do ....
Zresztą w tym sprawozdaniu jest wiele wątpliwości...

izerka2
Posty: 10
Rejestracja: środa 15 wrz 2021, 12:21

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

czwartek 05 sty 2023, 11:35

Dzięki za radę. Ja mam dużo wątpliwości ale dzisiaj już muszę wysłać. Pozdrawiam.

joanawtu
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 15 lis 2018, 14:36

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

czwartek 05 sty 2023, 12:19

Do tych tabel na stronie kuratorium jest instrukcja, jak należy je wypełnić. Warto skorzystać z uwag tam zamieszczonych, bo rozwiewają kilka wątpliwości. Natomiast sporo ich zostaje... Mnie rozbroiły strategie horyzontalne... Może ktoś powie, jak z tego wybrnął? Ja napisałam, że u nas nie ma dzieci z niepełnosprawnościami, więc nie inwestuję środków w ksiązki np. pisane Breillem. A w ogóle odnoszę wrażenie, że nacisk był na co innego przy doborze lektur (słynne cnoty niewieście), a teraz też z czego innego mamy się spowiadać, np. czy i jak uwzględnilismy dbałośc o środowisko naturalne...

joanawtu
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 15 lis 2018, 14:36

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

czwartek 05 sty 2023, 12:22

Ewa777 pisze:
wtorek 13 gru 2022, 10:41
Gdzie można znaleźć informacje i wskazówki, jak wypełniać sprawozdanie z NPRC? Proszę o linki.
Na stronie kuratorium np. mazowieckiego jest instrukcja razem z tabelami w exelu. Tam dośc dobrze tłumaczą, czego chcą ;-)

jakoku
Posty: 7
Rejestracja: środa 10 wrz 2014, 16:33

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

czwartek 05 sty 2023, 12:29

joanawtu pisze:
czwartek 05 sty 2023, 12:19
Do tych tabel na stronie kuratorium jest instrukcja, jak należy je wypełnić. Warto skorzystać z uwag tam zamieszczonych, bo rozwiewają kilka wątpliwości. Natomiast sporo ich zostaje... Mnie rozbroiły strategie horyzontalne... Może ktoś powie, jak z tego wybrnął? Ja napisałam, że u nas nie ma dzieci z niepełnosprawnościami, więc nie inwestuję środków w ksiązki np. pisane Breillem. A w ogóle odnoszę wrażenie, że nacisk był na co innego przy doborze lektur (słynne cnoty niewieście), a teraz też z czego innego mamy się spowiadać, np. czy i jak uwzględnilismy dbałośc o środowisko naturalne...
Hm, zacznijmy od tego co należy rozumieć pod pojęciem niepełnosprawność. Jest to tak szerokie pojęcie...
Wystarczy, że książka zawiera dużą czcionkę można podciągnąć pod niepełnosprawność. Książka zawiera płytę CD i mamy już niepełnosprawność.

Lirael
Posty: 34
Rejestracja: środa 02 gru 2020, 12:53

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

czwartek 05 sty 2023, 13:02

joanawtu pisze:
czwartek 05 sty 2023, 12:19
Do tych tabel na stronie kuratorium jest instrukcja, jak należy je wypełnić. Warto skorzystać z uwag tam zamieszczonych, bo rozwiewają kilka wątpliwości. Natomiast sporo ich zostaje... Mnie rozbroiły strategie horyzontalne... Może ktoś powie, jak z tego wybrnął? Ja napisałam, że u nas nie ma dzieci z niepełnosprawnościami, więc nie inwestuję środków w ksiązki np. pisane Breillem. A w ogóle odnoszę wrażenie, że nacisk był na co innego przy doborze lektur (słynne cnoty niewieście), a teraz też z czego innego mamy się spowiadać, np. czy i jak uwzględnilismy dbałośc o środowisko naturalne...
Ja uwzględniłam książki z powiększoną czcionką czy czcionką ułatwiającą czytanie, audiobooki lektur (dostosowanie dla dzieci z niedowidzeniem), lektury z opracowaniem (dla niepełnosprawności intelektualnej), książki ułatwiające naukę czytania, ale również książki poruszające tematykę niepełnosprawności i tolerancji w formach dostosowanych do różnych grup wiekowych.

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

czwartek 05 sty 2023, 14:51

Jakie książki, audiobooki polecacie kupić z programu dla klas 0-8? Złożyłam wnioski i być może dostaniemy pieniądze, więc pytam z wyprzedzeniem, żeby wiedzieć, co warto mieć. :)

Lirael
Posty: 34
Rejestracja: środa 02 gru 2020, 12:53

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

poniedziałek 09 sty 2023, 12:48

Dorota79 pisze:
czwartek 05 sty 2023, 14:51
Jakie książki, audiobooki polecacie kupić z programu dla klas 0-8? Złożyłam wnioski i być może dostaniemy pieniądze, więc pytam z wyprzedzeniem, żeby wiedzieć, co warto mieć. :)
To co u mnie się sprawdza:
- Minecraft - absolutnie wszystko, zarówno poradniki budowania itd. jak i książki z fabułą. Dla starszych np. "Kres", "Wyspa"(i jeszcze 2 z tej serii, ale nie pamiętam tytułu), dla młodszych "Minecraft Kroniki Woodsword" 6 tomów.
- Smerfy i świat emocji - komiksy, bardzo fajne, dzieci chcą czytać, a i nauczyciele chętnie korzystają np. do socjoterapii.
- Serie dla klas 1-3 "Czytam sobie", "Książkożercy", "Zaopiekuj się mną", "Kicia Kocia", "My litlle pony"
-"Rok w..." - dzieciaki uwielbiają, praktycznie codziennie mam w czytelni kogoś, kto się z tą książką bawi w wyszukiwanki albo w wymyślanie historyjek.
- Komiksy ogólnie, szczególnie smerfy, Scooby Doo, Dog Man, Kaczor Donald, Podręcznik dla superbohateró , dla starszych superbohaterskie z DC czy Marvela
-"Był sobie szczeniak" - trzy części
- "Niesamowite przygody 10 skarpetek" wszystkie części, ale to tylko w klasach w których nauczyciele pierwszą część lub fragmenty przerabiali, wiele dzieciaków się wkręciło
-Enola Holmes
-K. Cass "Rywalki" trylogia
- Trylogia Holly Black "okrutny książę" - ale tu zainteresowanie już słabnie, bo to był hit Tik-Toka, więc jak każda moda przemija. Niemniej warto śledzić aktualne książkowe hity Tik-Toka, bo tego oczekują uczniowie.
-"Wojownicy"
- Książki do nauki rysunku, a szczególnie zwierząt i w stylu mangi
-Książki o psach i kotach (Albumowe)

Trochę mniejsze zainteresowanie, ale wciąż czytane:
-13-piętrowy domek na drzewie i kolejne części.
- Dzienniki cwaniaczka
- Do wszystkich chłopców, których kocham
- Doktor Proktor

To co się w mojej bibliotece nie sprawdziło, a było polecane, lub nawet sami uczniowie chcieli:
-Seria "Szkolne szaleństwa" - mimo, że tytuły przyciągają i często uczniowie biorą do ręki to wypożyczeń brak
- biuro detektywistyczne Lassiego i Mai. Ogólnie książki detektywistyczne nie interesują moich uczniów, oprócz Enoli, ale to zasługa Netflixa
-Długie serie fantastyczne typu: "Zwiadowcy", "Uczennica maga', serie Mull'a: "Baśniobór", "Smocza straż"


Warto też śledzić co jest aktualnie TOP na Netflixie, Disney + innych platformach streamingowych. Jak bym miała teraz pieniądze to pewnie kupiłabym coś o rodzinie Adamsów dla dzieci, również komiksy. Nie ma tygodnia bez kilku pytań czy mam książkę o Wednesday

Kupiłam też trochę mang i jest szaleństwo. Przyciągnęło to masę uczniów, których widywałam tylko przy odbiorze podręczników. Uczniowie sami rezerwują tytuły u kolegów i przychodzą razem do biblioteki, żeby nikt nie wypożyczył. Mangi to absolutne TOP wypożyczeń u mnie.

Kalina
Posty: 78
Rejestracja: środa 27 lut 2013, 12:19

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

wtorek 10 sty 2023, 11:05

Dorota79 pisze:
czwartek 05 sty 2023, 14:51
Jakie książki, audiobooki polecacie kupić z programu dla klas 0-8? Złożyłam wnioski i być może dostaniemy pieniądze, więc pytam z wyprzedzeniem, żeby wiedzieć, co warto mieć. :)
Dodaję swoje propozycje :

-seria Tata Oli ( przeklina, na biwaku, nie chce być dorosły itd.) -wypożyczają to maluchy, którym rodzice czytają w domu
-komiksy Egmontu- Sami, Frnck, Giganci, Fibi i jednorożec, Lou, Kasia i jej kot, Loucka, Cedryk, Emma i Violetta, Delisie, Diabełki , Kumpelki, Czarolina, Studio tańca,
-mangi ! (zgadzam się z poprzednim głosem) konsultanci z księgarni podpowiedzą , które nadają się podstawówki

kno_da
Posty: 138
Rejestracja: piątek 17 sie 2018, 17:47

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

wtorek 10 sty 2023, 11:58

Dorota79 pisze:
czwartek 05 sty 2023, 14:51
Jakie książki, audiobooki polecacie kupić z programu dla klas 0-8? Złożyłam wnioski i być może dostaniemy pieniądze, więc pytam z wyprzedzeniem, żeby wiedzieć, co warto mieć. :)
Do wymienionych wcześniej dodaję:
Seria "Pozytywka" G. Carbone
Seria Biblioteczka przygody Disneya np. "Kraina lodu"
Seria "Szkoła Trzęsiportków" i inne A. Butchart
Seria "Moje życie jako..." J. Tashjian
Poza tymi jeszcze dużą popularnością cieszą się książki o kotach, koniach, psach i wśród chłopców o piłkarzach.

Lilla Romma
Posty: 10
Rejestracja: środa 03 lut 2021, 18:10

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

wtorek 10 sty 2023, 14:30

izerka2 pisze:
środa 04 sty 2023, 16:19
Mam pytanie. Właśnie wróciło sprawozdanie NPRC. Mam uzupełnić tabelę o wartości za poprzedni rok sprawozdawczy (dane z 2021 roku z grudnia). OP kazał wpisać planowaną datę zakończenia projektu 31.12.2022 a przecież napisałam, że pozostałe działania będą kontynuowane do końca roku szkolnego. Też tak macie? Skąd mam wziąć dane akurat z grudnia 2021?
Dzień dobry.
Jednak jest to prawda, że w poszczególnych rubrykach sprawozdania z NPRCz (tam, gdzie jest napisane - za poprzedni rok sprawozdawczy) należy wpisywać dane z 2021 roku. Przynajmniej tak mi wyjaśniono.
Pozdrawiam.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 70 gości